Ahogy közeledik a tél és lesz egyre zordabb az időjárás odakint, úgy szorulnak a termekbe a labdarúgók. Természetesen nem kell a hideg hónapokat futball nélkül tölteni, ilyenkor is van lehetőség rúgni a bőrt, és a nagypályán sem kell fagyoskodni. A futsal jelenti a megoldást, ami alapjaiban megegyezik a “nagy testvérrel”, de sok különbséget is felfedezhetünk.
Lassan beindul a futsal szezon!
Már a kapusnál kezdődnek az eltérések
Még mielőtt azonban beszabadulunk a terembe, érdemes alaposan felkészülni a változásokra. Természetesen itt is lábbal kell rúgni a labdát, de nem mindegy, hogy mit húzunk a lábunkra. A Királysportbolt teremcipő kínálatában megtalálhatjuk azt a lábbelit, amit kifejezetten ilyen körülményekre terveztek. Jobb, ha elfelejtjük a stoplis cipőket, azokkal esélytelen itt egy lépést is megtenni, és kifejezetten veszélyes is. A teremcipők talpa szinte teljesen sima, a cél az, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen a pályával, mivel így lehet maximalizálni a tapadást.
Alapjaiban ugyan szinte megegyezik a nagypályás focival, de vannak lényeges különbségek a futsalban. Kezdjük a sort a hálóőrökkel. A kapus csak kidobással hozhatja játékba a labdát, és maximum 4 másodpercig birtokolhatja azt a saját térfelén. A kapust le lehet cserélni mezőnyjátékosra, akinek megkülönböztető mezt kell viselnie. Ha a hálóőr hozta a játékba a labdát, addig nem érhet hozzá újra, amíg ki nem megy vagy egy ellenfél játékosa hozzá nem ért.
A 4 másodperces szabály máshol is fellelhető, ugyanis pontosan ennyi ideje van a játékosoknak játékba hozni a labdát kidobás, oldalberúgás során. Az ellenfél játékosainak legalább 5 méterre kell elhelyezkedniük a labdától minden oldalberúgásnál, sarokrúgásnál, szabadrúgásnál, kisbüntetőnél és nagybüntetőnél. Kivétel egyedül a középkezdés, ahol minimum 3 méteres távolságot kell tartani.
Kiállítás is van, csak kicsit másképp
A sárga és a piros lap itt is változatlanul működik, viszont a kiállításnál van egy csavar. A kiállított játékos már nem állhat vissza a mérkőzés során, csapata pedig 2 percig emberhátrányban kell, hogy játsszon. Utána egészülhet ki a csapat, vagy ha a 2 perc lejárta előtt gólt kapnak. A futsal játékideje tisztán kétszer 20 perc. Ez azt jelenti, ha a labda nincs játékban, akkor az óra is megáll. A rendes játékidő végén van kétszer 5 perc hosszabbítás, majd nagybüntető-rúgások következnek, ha addig sem született döntés.
A nagybüntetőt 6 méterről kell elvégezni, a kapusnak a gólvonalon kell elhelyezkednie. A kisbüntetőt 10 méterre a kaputól, az elvégzéskor pedig csak a kapus állhat a lövő játékossal szemben.
Csak egy kézilabda pályára van szükség
Minden csapatban 5-5 játékos van a pályán egyszerre, amelyek közül egy kapus, négy pedig mezőnyjátékos. Cserélni akármikor lehet, de csak a kijelölt zónában. A standard futsal pálya mérete teljes mértékben megegyezik a kézilabda pálya méretével, így sokkal könnyebb futsal mérkőzéseket is rendezni vagy megfelelő termet keresni hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.