Az állandósult rossz lehelet a kutyáknál sem természetes. A hazai kutyaállomány 80%-a szenved valamilyen fogászati rendellenességben (fogkő, fogínygyulladás), ami nemcsak rossz leheletet okoz, hanem a táplálkozására, emésztésére is kedvezőtlenül hathat. Sajnos emellett a látványos probléma mellett még számos egészségügyi panasz is okozója lehet a négylábú szájszagának. Viszont, ha sikerül megtalálni a kiváltó tényezőt, akkor könnyen orvosolható.
Mitől lehet rossz lehelete a kutyádnak?

Szájhigiénia
Néhány éve terjedt el a nézet, hogy a négylábúak fogait is naponta kéne mosni, hogy a fogkő és a fogínybetegségek ne alakulhassanak ki. Ehhez kifejezetten kutyáknak készült fogkrémet és ujjra húzható fogkefét javaslunk. Hatásosak a csontok vagy az olyan jutalomfalat, aminek elfogyasztása közben erősen igénybe veszi a fogazatát. Különböző porokkal is lehet védekezni mind a fogkő, mind a szájszag ellen.
Táplálék és jutalomfalat
A négylábú étkezési szokásai például társulhatnak rossz lehelettel. A nem megfelelő minőségű tápok kiválthatnak olyan emésztési problémákat, amik szájszag formájában is megnyilvánulnak. Érdemes ezért ezzel kezdeni (hacsak más betegségről nem tudsz, ami ok lehet) a rossz lehelet elleni harcot. Térjetek át a nyers etetésre vagy keress olyan szárazeledelt, ami valódi tápértékkel szolgál az ebnek. A természetes jutalomfalatok ízletes csemegék, ráadásul a rágókák segítenek a már kialakult plakkok ledörzsölésében.
Betegség
Előfordulhat, hogy a kis kedvencnél egy komolyabb betegség tüneteként jelentkezik a bűzös lehelet. Ez kialakulhat a szájban (tályog, fogínygyulladás), de lehet egyéb gyomorbaj, felszívódási zavar jele is. A kiválasztó és méregtelenítő szervek nem megfelelő működésére vagy akár cukorbetegségre is utalhat a jelenség.
Fajta sajátosságok
A ráncosabb pofájú kutyafajták bőrredői különleges ápolást igényelnek. Ha ezekben a mélyen ülő ráncokban megül a víz vagy a nyál, akkor könnyen bakteriális fertőzés alakulhat ki. Ez ugyancsak borzalmas leheletet generál. Töröld át kutyusod ráncait ápoló, fertőtlenítő törlőkendővel vagy borvízzel, hogy megelőzd a bajt. Komolyabb fertőzés esetén pedig látogassatok el állatorvoshoz.
Gyógynövényekkel a friss leheletért
A petrezselyem és a kapor antibakteriális hatásúak, utóbbi még a kezdődő ínygyulladást is megakadályozhatja. Szeleteld a friss növényeket kis darabokra és egyszerűen keverd a táplálékhoz. Ha valamilyen emésztőrendszeri zavar a gond forrása, akkor jó szolgálatot tehet a borsmenta az előbbi módon adagolva. Gyömbérrel is kezelheted a rossz leheletet, és még a háborgó gyomrot is megnyugtatja. Ezt viszont forrázd le, hagyd állni, amíg kihűl és a leszűrt vízből adj egy-két teáskanálnyit a kutyusodnak. Ha biztosra szeretnél menni, akkor 5 testsúlykilogrammonként egy teáskanál kókuszolajjal javíthatod kedvenced emésztését és pusztíthatod el a kórokozókat.
A rossz lehelet megszüntetése gazdiként a te feladatod, ehhez minden segítséget megtalálsz a BioZoo.hu webshopban.
(PR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.