A falak
A falazat kérdését már a tervezési időszakban tisztázni kell. Dönthetsz könnyűszerkezetes ház mellett, ami készházat, fa vagy acélvázas házat jelent, vagy falazott ház mellett, ami a téglát takarja. Fontos meghatározni a tervezővel közösen a konkrét falazatot és a statikai modellt is, mint a teherhordó fal vagy a pillérváz.
A könnyűszerkezetes házak hátránya, hogy nyáron nem tartja a hűs levegőt és nem jó a hangszigetelése. Előnye, hogy költséghatékonyabb és gyorsabb. Már a tervezés fázisában szintén eldöntendő, hogy homogén, vagy hőszigeteléssel ellátott teherhordó, hangszigetelő fal lesz-e? A homogén előnye, hogy gyorsan megvan, a többrétegű fal viszont jobb hang- és hőszigetelésű. Falak, tetők és nyílászárók építése során minden felmerülő kérdésedre biztosan választ kapsz az Építkezés.infon.
A nyílászárók
A nyílászárók három fő csoportján legtöbben jól ismerik. Lehet fém, fa és műanyag, illetve van néhány átmeneti megoldás is két anyag között. Ezek között leginkább saját ízlésed és anyagi kereted határozza meg a végső döntést. Fontos viszont szem előtt tartani a megvalósíthatóságot, tartósságot és az összképet is. Sokan szeretnék viszontlátni otthonukon a fa nyílászárók minőségi megjelenését, azok azonban nem ellenállók az idő vasfogaival, az időjárás viszontagságaival szemben. Erre találták ki a kívülről fém védőréteget kapó fa nyílászárókat.
A legelterjedtebbek továbbra is a műanyag nyílászárók kedvező áruk miatt. A nyílászárók esetében is fontos a jó hang és hőszigetelés, hiszen egy rosszul beépített ablak hőszigetelése kárba vész. Nagy forgalmú utak melletti ingatlanoknál pedig nagy szükség lehet a jó hangszigetelésre a nyugodt pihenés érdekében.
A tetők
Azt, hogy milyen alapanyagú, milyen hajlásszögű tetőt húzhatsz házad fölé leginkább a HÉSZ, azaz a Helyi Építési Szabályzat fogja befolyásolni. Ennek ismeretében lehet a tető lapos vagy magas, kis vagy hagyományos hajlásszögű. Ezek közül az első döntés, hogy lapos vagy magastető legyen-e, ezt követi a hajlásszög, majd a fedés. A tervező felelőssége, de nekünk sem ért ellenőrizni a helyi rendeleteket hajlásszög és anyag tekintetében. Családi házak esetében a leggyakoribb a magastetős megoldás. A magastető fedése szintén egy leginkább ízlés kérdés.
Fontos, hogy a tető anyaga passzoljon az épület megjelenéséhez. A fedéshez használt anyagok további kritériumairól pedig egyeztessünk előre a tervezővel, hogy később ne érjen csalódás. Vannak ugyanis olyan alapszabályok, mint a „kis tetőt nem fedünk nagy cseréppel” és fordítva. Bizonyos méretű fedések pdig csak egy bizonyos szögig lehet használni.
(PR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.