A paradicsom a termesztés és felhasználás módját tekintve sokszínű zöldségfaj. Nyers állapotban vagy feldolgozva különféle formában fogyasztható. Gazdasági értékét tekintve, világviszonylatban a 15 legjelentősebb termesztett zöldségfaj között az első helyet foglalja el. Őshazájának Perut és Ecuadort tartják.
Milyen paradicsomot?
A növekedés típusát tekintve két fajtát különböztetünk meg. A folytonnövő és féldeterminált fajták 80–200 cm-s növénymagasságot érnek el. A főhajtás növekedése folyamatos. Az oldalhajtások eltávolítása javasolt. Termesztésük támrendszer mellett ajánlott. Elsősorban intenzív, termesztő berendezésekben (fóliák, üvegházak) történő termesztésre alkalmasak. Ebbe a csoportba tartoznak például: Sláva Porýní, Dona F1, Atos F1, Orkado F1, Tanaki F1. A féldeterminált fajták átmenetet képeznek folytonnövő fajták determinált növekedésű fajták között. A determinált növekedésű fajták növénymagassága 30–60 cm körüli. Hosszanti növekedésük az első virágfürtök megjelenése után leáll. A főhajtás virágfürttel zárul, ami további gyors növekedésű oldalhajtások létrejöttét eredményezi, melyek szintén virágfürttel végződnek. Az ide tartozó hibridek,(például a Toma, Salus vagy a Sultan) főként a szabadföldi termesztés igényeit hivatottak kielégíteni.
A paradicsom mérsékelt éghajlati övben termesztve egyéves növény, de igen kedvező körülmények között (szubtrópusok, trópusok) lehet többéves is. Szabadföldi termesztés esetén átlagos terméshozamot nyújt, de hajtatásban akár 27,41 t/ha (világátlag) hozamra is képes. A termesztett fajta jó minőséget olyan nem kevésbé fontos tényezők is befolyásolják, mint például a tenyészidő hossza, a termés alakja, nagysága, színe és az érés folyamatának egyöntetűsége.
A szerző vetőmagnemesítő
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.