Májusban dugványozzuk

Most van a muskátliszezon csúcsa. Akinek van egy kis kertje, balkonja, erkélye vagy csak egy-két ablakládája, az feltétlenül muskátlit akar ültetni, mégpedig virágosat.
A legendával szemben a muskátli nem ősi, magyar virág. Dél-Afrikából származik, és a 16. század közepe táján került hozzánk.

Most van a muskátliszezon csúcsa. Akinek van egy kis kertje, balkonja, erkélye vagy csak egy-két ablakládája, az feltétlenül muskátlit akar ültetni, mégpedig virágosat.

A legendával szemben a muskátli nem ősi, magyar virág. Dél-Afrikából származik, és a 16. század közepe táján került hozzánk. Igaz, azóta egyike a leggyakoribb kerti virágoknak. Sokféle muskátlit ismerünk. Vannak közöttük illatos lombozatúak, pelyhes és fényes levelűek, amelyeknek a virága fehér, piros, rózsaszín, lila vagy cirmos is lehet.

A két leggyakrabban ültetett muskátli: a kerti vagy közönséges muskátli, amelynek a hajtásai függőlegesen felfelé és oldalt növekednek. Ezek általában jól tűrik a tűző napsütést, ezért a déli, dél-keleti fekvést kedvelik. A futómuskátli hajtásai lecsüngők, sokszor – mint egy tarka, keleti szőnyeg – úgy terülnek el. Ők kevesebb napsütéssel is beérik, ezért a keleti és a nyugati fekvésben is jól érzik magukat. A ház északi ablakaiba muskátli nem való.

A kerti és a futómuskátli is szereti a bőséges víz- és tápanyagellátást. Az ablakládában kevés föld fér el, és a benne levő tápanyagokat a növények gyorsan elfogyasztják. Ezért a muskátli akkor virágzik sokat és szépen, ha jó minőségű, agyagot is tartalmazó kerti földbe ültetjük és hetente egyszer tápoldattal is megöntözzük.

Egy 60 cm-es ládába legfeljebb három tövet ültessünk, ezek elbokrosodnak és betöltik a rendelkezésükre álló teret.

Az elszáradt, sárguló leveleket le kell szedni, az elnyílt virágokat a szárukkal együtt kell kitördelni. A hosszúra nyúlt hajtásokat ajánlatos visszametszeni, mert így kapunk az egész nyáron folyamatosan és szépen virágzó töveket.

A muskátli leggyakoribb kártevője a levéltetű; ez ellen permetezéssel lehet sikeresen védekezni.

Érdemes megjegyezni, hogy a fiatal, két-három éves tövek virágoznak a legtöbbet és a legszebben, az öregedő tövek egyre kevesebb és hitványabb virágokat nyitnak, ezért az állományt rendszeresen fiatalítani kell. Ennek legegyszerűbb házi módszere a dugványozás. A dugványozásra szánt hajtásokat májusban kell a tőről lemetszeni. A dugvány 15-20 cm hosszúságú legyen. A tövén hagyjunk egy fél cm-es csonkot, a pálhaleveleket szedjük le, és szükség esetén távolítsuk el az alsó, egy-két lomblevelet is. A dugvány tőzeges, kerti földbe ültetve hat hét alatt meggyökeresedik és még az idén virágot is bonthat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?