Csaknem minden második embert sújtanak a fogíny problémáiból eredő kellemetlenségek. Pedig kis odafigyeléssel – alapos fogmosással, a fogkő rendszeres eltávolításával, valamint megfelelő tápanyagok, gyógynövények segítségével – karbantarthatjuk a fogínyt.
ĺnyünk egészségéért
Sok páciensem fordul hozzám azzal a kérdéssel, hogy mindezeket hogyan kerülheti el. Azt szoktam tanácsolni, hogy kezdjenek el aktívan tenni azért, hogy egészségesen tartsák ínyüket. Ne várják meg, míg a panaszok gyakorivá és súlyosabbá válnak. Természetesen a helyes technikával végzett fogmosás alapvető fontosságú. Szerencsére mára már sokan tudják, hogy a fogkő rendszeres eltávolításának milyen fontos szerepe van az íny egészségének megőrzése szempontjából, az azonban kevésbé ismert, hogy az ínyszövetek kellő tápanyagokkal való ellátása is igen lényeges.
Az egyik legfontosabb ínyvédő tápanyag a Q10 koenzim, amelynek előnyeit több tanulmány kimutatta. A Q10 ugyanis semlegesíti a káros szabad gyökök egy részét, amelyek ínyirritációt okozhatnak. Ezek a szabad gyökök étkezések után keletkeznek. Klinikai vizsgálatok szerint a vérző vagy gyulladt fogínyben kevesebb Q10 koenzim található, mint az egészségesben. A Q10 szedését feltétlenül javasolni szoktam azoknak a pácienseimnek, akiknek gondjuk van az ínyükkel. Hasonlóan fontos tápanyag a C-vitamin és a rutin, amelyek egymás hatását erősítve segítenek egészségesen tartani a kötőszöveteket. A rutin jó hatással van a hajszálerek rugalmasságára, így csökkentheti a fogínyvérzést is. A C- és az E-vitamin antioxidáns hatásuk révén védik az íny szöveteit. A népgyógyászat által régóta használt gyógynövények (pl. kamilla, körömvirág, orvosi zsálya) pedig nyugtatólag hatnak a szájüreg nyálkahártyájára. Eddig sajnos nem állt rendelkezésre az íny egészségét szolgáló komplex készítmény, ezért pácienseim lehetőségeik szerint hol az egyiket, hol a másikat szedték a fent felsorolt tápanyagok közül. Most forgalomba került egy olyan ínyvédő készítmény, mely ezeket a hatóanyagokat együtt tartalmazza.
ĺnyünk állapotát egy egyszerű módszerrel saját magunk is ellenőrizhetjük. Otthon a tükör előtt két ujjal húzzuk felső ajkunkat a fogsorunk fölé, majd ismételjük meg ezt a vizsgálatot szájunk alsó részén is. a vérző vagy gyulladt fogínyben kevesebb Q10 koenzim található, mint az egészségesben. Ha az ínyünk vörös, duzzadt, tasakos, érintésre fájdalmas vagy pedig a fogak tövénél láthatóan visszahúzódott, akkor bizony lépnünk kell. Feltétlenül keressük fel fogorvosunkat. Emellett saját magunk is tehetünk ínyünk egészségéért a már fent említett módszerekkel – még alaposabb fogmosással és a megfelelő tápanyagok biztosításával, melyek belülről hatnak az ínyre.
Az ínyproblémák megjelenése az életkor előrehaladtával a lakosság nagy részénél előbb-utóbb bekövetkezik, de hogy kinél mikor és milyen mértékben jelentkezik, az függ a helyes száj- és fogápolástól, a fogászati szűrések rendszeres elvégzésétől, valamint az íny tápanyagokkal való ellátottságától. Egyéb előnyök mellett fogaink és ínyünk épségének megőrzését is szolgálja, ha sok vitamindús, rostos ételt eszünk mindig alaposan megrágva. Nagyon fontosnak tartom, hogy ugyanúgy odafigyeljünk az ínyünk ápolására és egészségesen tartására is, mint fogaink napi tisztítására és rendszeres karbantartására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.