Lisztharmat veszélye fenyeget

A régóta használt, hagyományos növényvédő szerek legnagyobb hiányossága, hogy csak a növény felületén fejtik ki védő hatásukat. ĺgy ha a permetlébe nem adagolunk tapadószert, a kiadós eső könynyen lemossa, és a növény védtelen marad az alattomos, nagy károkat okozó betegségek, így a lisztharmattal szemben is.

Ezért fejlesztettek ki olyan készítményeket, amelyek felszívódó hatásúak és tartósabban védenek. A permetlé felszívódva behatol a levél sejtjeibe és ott elpusztítja a kórokozót. A lisztharmat kórokozóit a lappangási időben is képes elpusztítani. Ezzel szemben a hagyományos lisztharmat elleni szereknek (mint pl. a kénkészítményeknek) csak megelőző hatásuk van, ezért képtelenek a fertőzést megállítani, ha a gomba fejlődése már megkezdődött.

A felszívódó szereknél ez az ún. gyógyító hatás a lappangási idő hosszától függ. Ha a lappangási idő négy nap, akkor például a tebukonazol hatóanyagú Orius 25 EW a fertőzés utáni második napon is elpusztítja a kórokozót. A szőlő esetében még a fertőzést követő második napon is hatásos a permetezés.

A felszívódó szereknél már pár gramm aktív hatóanyag hektoliterenként hatásos. Ez azért fontos, mert jobb hatásfokuknál fogva a környezetet jobban kímélik. A felszívódó szereknél a gyógyító és a spóraképződést gátló hatás összegeződéseként a védekezés eredményesebb. Ez pedig különösen fontos esős időszakokban a nagy összefüggő szőlő vagy gyümölcsterületeknél, vagy olyan esetekben is, amikor a termelő valamilyen oknál fogva nem tartja be a szokott, tervezett permetezési programot, pl. gépmeghibásodás miatt. Természetesen nem szabad csak a gyógyító hatásra számítani, hanem az ismert és bevált előrejelzési módszerek alapján kell permetezni, ha a szer hatásának ideje már lejárt.

A lisztharmat elleni védekezés alapvető követelménye – a szántóföldi és speciális növényeknél egyaránt – a megelőzés. A cél a másodlagos fertőzések megakadályozása. Tehát döntő fontosságú az elsődleges tünetek lehető legkorábbi felszámolása. Az első látható tünetek a szőlőnél általában a virágzás körüli időszakban várhatóak, s elsőként a nagyon érzékeny fajtákon (pl. Kékfrankos, Oportó, Kadarka, Favorit) figyelhetők meg. Ezek a fajták ugyanis fokozottabb védelmet igényelnek.

A siker a lisztharmat esetében a védekezések pontos időzítésén és a megfelelő hatásmódú készítmény megválasztásán múlhat. Az első kezelésekre kontakt szereket használunk (pl. Kumulus WG, Sulika 80 WP, Thiovit). A szisztemikus, azaz felszívódó szereket a szőlő virágzása és a zsendülés közti időszakra időzítsük. Az utóbbi csoportba tartozik pl. a tebuconazol hatóanyagú Orius 25 EW (0,02%), amely hatékonyan megakadályozza a fürtök fertőzését és a késői lombfertőzést. Az Orius 25 EW sokoldalúan felhasználható a nagyüzemi termesztésben az őszi búza, árpa, triticale esetében gabonalisztharmat, rozsda, helmitospóriumos és szeptóriás betegségek, valamint kalászfuzariózis ellen. Repcében a phoma, fehérrothadás, botrítiszes pszeudomonasz és alternáriás betegségek ellen használható (0,75-1 l/ha töménységben). Magyarországon engedélyezve van a készítmény a csonthéjasokra (meggy, cseresznye, szilva, kajszibarack, őszibarack) is a moníliás megbetegedés, levélfoltosság, levéllikacsosodás, levélfodrosodás ellen (0,75-1 l/ha).

A zöldségféléknél valamint a hagymában most az aknázólégy lárvái veszélyeztetnek. Ellenük használjuk Basudin 600 EW vagy Diazol 50 EW (0,1%) készítményt. Ajánlatos tapadószert is tenni a permetlében, például Agrovitalt (0,03%) vagy Silwet L-77 (0,1%) készítményt.

A már kiültetett korai káposztaféléket, de még a nevelőházakban levő palántákat is veszélyezteti a káposztalégy, amely már megkezdte rajzását és a tojásrakást. A kártevő a palánta gyökérnyaki részén petézik, tojásaiból fehér nyüvek kelnek. Ezeket – ha a palántaszár belsejébe rágják be magukat – már nem tudjuk permettel elpusztítani. A kártevő ellen a hagymánál említett szereken kívül használjunk még Sumithion Super (0,1%) vagy Ultracid 48 WP (0,1%) készítményt. A tapadószer adagolása ajánlatos.

A zöldségfélék kiültetésekor használjunk vízmegtartó Agrisorbot, amelynek köszönhetően az öntözés gyakorisága a felére csökkenthető. A készítmény használható különböző virágpalánták, szobanövények esetében is. A palánták piaci árusításakor is frissek maradnak, a kezelt gyökerű gyümölcsfák, szőlőtövek, díszbokrok, cserjék, fák stb. gyorsabban átvészelik az ültetési sokkot, jobban begyökereznek. Az Agrisorbba keverhető folyékony tápoldat is.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?