HAVRAN KATALINSelmecbánya. Az igényes mozi kedvelőit várják Selmecbányára a 4 živly filmszemináriumra augusztus 8. és 12. között.
Továbbra is erős a magyar részvétel az igényes mozi ünnepén
HAVRAN KATALIN
Selmecbánya. Az igényes mozi kedvelőit várják Selmecbányára a 4 živly filmszemináriumra augusztus 8. és 12. között. A holnap kezdődő rendezvény idén egy nappal hosszabb programmal várja a látogatókat, és filmjei a Határok (Hranice) című témakör köré épülnek.
A filmszeminárium témájának gondolata a februári kiadás folytatásaként született meg. Míg a téli 4 živly a magyar–szlovák határ és a két nemzet saját kisebbségeihez fűződő viszonyát vizsgálta, a héten kezdődő rendezvény tematikai szemlélete kibővül, és a program cseh, lengyel, illetve ukrán színezetet kap. A nézőknek viszont nemcsak országhatárokat lesz lehetőségük átlépni, hiszen a Határok gondolata nemcsak a maga földrajzi valójában jelenik meg a filmekben. Számos alkotás metaforikus határokat szemléltet, többek között olyanokat, melyeket a társadalom állított fel. Ezekben az alkotásokban nem egy rendező pont azt kutatja, képes-e az egyén kitörni ezek közül a művi határok közül.
Továbbra is erős a rendezvényen a magyar képviselet. Hajdu Szabolcs 2006-os Fehér tenyér című filmje az emberi pszichikum határainak kérdését boncolgatja, önélterajzi motívumra építve. A rendező ugyanis a szigorú edzői bánásmód miatt hagyta abba a versenytornát. A dráma, melyet Oscar-díjra is jelöltek, a kortárs magyar mozi egyik meghatározó alkotása. Hajdu a forgatókönyv írásakor testvére életpályájára fókuszál, aki a főszerepet is alakítja. A film vasárnapi vetítésére Hajdú Szabolcsot is várják.
Idén is számos filmtörténeti alkotást vetítenek, például az 1956-os Picasso rejtélyét, melynek francia rendezője, Henri-Georges Clouzot azt jeleníti meg, hogyan képes önmaga a festő kitágítani a művészet határait. Szintén legendásnak számít Werner Herzog 1982-es Fitzcarraldója, melynek főszereplője figyelmen kívül hagyja a művészetet korlátozó határokat, mikor gramofont cipel az őserdőbe, hogy operát játsszon a bennszülötteknek.
Az igényes filmek kedvelőinek azért is érdemes ellátogatniuk Selmecbányára, mert a filmvetítéseket szakmai beszélgetések előzik meg. Hajdu Szabolcs mellett lehetőség lesz találkozni és beszélgetni Robert Gliński lengyel rendezővel, Marek Šulíkkal és Ján Bučkával, akik a legutolsó közös alkotásukat mutatják majd be, illetve Kerekes Péterrel és Ján Gogolával. A fesztivál érdekessége, hogy a szervezők kihasználják a városka természet adta lehetőségeit, és nemcsak mozitermekben, hanem kevésbé hagyományos helyszíneken is vetítenek. Vászon kerül például a botanikus kert kapujára, vetítenek az amfiteátrumban, egy kávéház padlásán, péntek éjjel pedig ki-ki megmászhatja a várdombot, hogy a várudvaron Georges Méliès fekete-fehér némafilmjeit nézze élő zenei kísérettel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.