<p>Szerb Antal író, irodalomtörténész 65 esztendővel ezelőtt munkaszolgálatosként halt meg Balfon. A tragikus esemény évfordulójára emlékezik január 27-én, szerdán a Duna Televízió.</p>
Szerb Antalra emlékezik a Duna Televízió
Csatornánk - az évforduló alkalmából - három filmet: az Utas és holdvilág – Szerb Antal emlékére (15.35), a VII. Olivért (20.00) és a Baljós felhők között – Szerb Antal (23.25) című filmeket tűzte műsorára.
Szerb Antalt az irodalmi utókor így méltatja: „Ha nem lett volna kitűnő regényíró, novellista, műfordító, nevének helye akkor is múlhatatlanul biztosítva lenne irodalomtörténészeink, irodalomtudósaink legkiválóbbjainak névsorában. Hiszen valójában elsősorban az irodalom szakembere volt. De ahogy a hasonlóképpen mindenekelőtt kritikus Bajza Józsefnek és a kritikai diktátor Gyulai Pálnak is költőként, íróként nagyon is egyéni arculatú, jelentékeny szerepe van szépirodalmunkban - ugyanígy Szerb Antal oly fontos tudományos és kritikai munkássága mellett a két világháború közti magyar szépirodalom senki máshoz nem hasonló írója, akinek szépirodalmi művei újra meg újra nagy példányszámban jelennek meg, jelezvén nemhogy maradandó, de a múló évtizedekkel fokozódó népszerűségét.”
Húszéves korától versei és novellái jelentek meg a Nyugatban. Elméleti munkáival az volt a célja, hogy eleven valósággá tegye az irodalomtörténetet. Olyan tudós volt, akinek a szakkönyveit is gyönyörűséggel olvashatták a nem szakmai olvasók is. A Magyar irodalomtörténet és A világirodalom története c. munkái érdekesség terén regényekkel érnek fel. Egyik szépirodalmi főműve A Pendragon-legenda, amely egyszerre ismeretterjesztő kalandregény, angol kultúrtörténet és bűnügyi regény. Páratlan mű, mely a világirodalmi alkotások sorában foglal helyet.
A legnagyobb sikert – mind itthon, mind pedig külföldön – az Utas és holdvilág című regénye érte el. Lefordították angol, német, francia, spanyol és holland nyelvre. 2004 elején – Christina Viragh fordításának köszönhetően – Németországban és Ausztriában heteken át vezette a könyvek eladási listáját.
A Duna Televízió 2010.01.27-én három filmmel emlékezik a tragikus sorsú íróra.
Az Utas és holdvilág – Szerb Antal emlékére (15.35) című, 1974-ben készült tévéfilm ezt a mondatot választotta mottójául: „...olyan volt, mint egy szent, akire rábízott valamit az Isten, s nem tud másra gondolni, csak feladatára.” A nagyszerű irodalomtörténész, tanár, esszéista, regényíró alakját Poszler György, Szedő László, Szerb Antalné, Bálint Endre, Kolozsvári Grandpierre Emil és Szilágyi János György idézi fel.
Este 20 órától Pacskovszky József 2001-ben készített tévéfilmjét, a VII. Olivért vetítjük, a főbb szerepekben Haumann Péter, Kerekes Éva, László Zsolt, Sinkó László és Szarvas József látható. A történetben egy király puccsal megdönti saját hatalmát, elmenekül menyasszonya és hivatalos kötelezettségei elől. Arra vágyik, hogy a felelősségtől megszabadulva egyszerű turistaként élvezhesse az élet örömeit a híres fürdőhelyen, Sankt Tremolóban. Ott vesztére beleszeret egy szőke leányzóba, aki sötét cselszövésbe rángatja bele...
23.25-től a Baljós felhők között – Szerb Antal című portréfilmet vetítjük, mely az író 100. születésnapjára készült 2001-ben. Szerb Antal elbűvölő emberi és tudósportréját idézzük meg. Irodalmárok mutatják be azt a ritka jelenséget, hogy egy írót elsősorban irodalomtörténeti munkái tettek nemzedékek számára népszerűvé. A műsor másik részében rövid, szellemes műveiből készült montázsok és kordokumentumok hozzák személyes közelségbe a sokak érdeklődését kiváltó író alakját. (DTV)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.