Mielőtt az idei Pozsonyi Dzsessznapok kínálatából mazsoláznánk, ejtsünk néhány szót azokról, akik nem jöttek el. A híres Mezzoforte dzsessz-rock csapatról elterjedt, hogy több mint 10 év után újra öszszeállt, és Pozsonyban is fellép. A koncertből nem lett semmi, mert nem sikerült időre begyakorolniuk műsorukat.
Különböző stílusokat ötvözött
Scott HamiltonPrikler Mátyás felvételeMielőtt az idei Pozsonyi Dzsessznapok kínálatából mazsoláznánk, ejtsünk néhány szót azokról, akik nem jöttek el. A híres Mezzoforte dzsessz-rock csapatról elterjedt, hogy több mint 10 év után újra öszszeállt, és Pozsonyban is fellép. A koncertből nem lett semmi, mert nem sikerült időre begyakorolniuk műsorukat. Megszokhattuk, hogy a fesztiválon rendre egy-egy magyar együttes is fellép. Idén hiányoztak. Amint azt Peter Lipa főszervező elmondta, egy olyan zenekart kínáltak fel nekik, melynek dobosa már harmadszor játszott volna a dzsessznapokon, ezt az ajánlatot azonban nem fogadták el. Hogy ez kizáró ok-e, döntse el az olvasó, azt viszont állíthatom, hogy magyar földön a tehetséges Borlay Gergely mellett seregnyi kitűnő dzsesszdobos veri még a bőrt.
A rendezvény első napján a hazai produkciók voltak sikeresebbek. A Hot House szólistája, a trombitás Juraj Bartoš mellett feltűnt egy ígéretes szaxofonos, Radovan Tariška, aki fiatal kora ellenére hihetetlenül kiforrottan játszott. A másik „hazai” együttes tagjai veteránnak számítanak a cseh dzsesszéletben: Emil Viklicky zongoristát és František Uhlir bőgőst a legendás, kassai származású dobos, Laco Trop egészítette ki. A Bobby Previte vezette Bump The Renaissance Band avantgárd zenéjével nem igazán hozta lázba az amúgy fogékony pozsonyi hallgatóságot. Sokunknak csalódást okozott a Tweeters nevű csapat. Pedig nem akármilyen hírű muzsikusok alkotják: Dominic Miller (gitár) és Man- Katché (dobok) Sting kísérőzenekarából ismert, s a basszusgitáros Pino Palladino is elismert zenész. Hangulatos zenét játszottak, de nem eléggé ötleteset ahhoz, hogy koncertjük az est csúcspontja lehessen.
A szombati műsort az El Gaucho nevű csoport vezette be, amelyet Peter Lipa junior vezet. Rokonszenves fúziós muzsikájukban egyelőre kevés a dallamötlet, de mindenképpen biztató jövő előtt állnak. A lengyel Reinkarnasja zenekar színvonalával semmi baj nem volt, annál inkább a repertoárjukkal. A tavaly nagy sikert aratott Kurt Elling repertoárját „rabolták” ki szinte hangról hangra. Nagyon jól csinálták, de a dzsesszben fontosabb az egyéni hang. Az amerikai Scott Hamilton Quartet iskolapéldája volt a letisztult swing és be-bop muzsikálásnak. Hamilton fittyet hány a divatra, csökönyösen játssza kedvencét, a 30-as, 40-es évek zenéjét. Joey DeFrancesco koncertje a fesztivál egyik csúcspontja volt. Fő hangszere, a Hammond orgona önmagában is markáns hangzást biztosít, főleg, ha igazi mester gyúrja a billentyűket.
A vasárnapi koncerteken a világzene volt a kulcsszó. Elias Meiri a zenei stílusok bűvésze. A múltban már játszott a dzsessznapokon, így nem volt meglepő, hogy ért a stílusok ötvözéséhez. Ugyancsak a stílusok ötvözéséből építkezett a Mei Tei Cho nevű francia társaság műsora. Színesbőrű énekesük a rap és a reggae mezsgyéjén mozgott. A legnagyobb közönségsikert a holland New Cool Collective aratta. Ebből a produkcióból sem maradt ki a világzene. A nyolc amszterdami muzsikus szinte karneváli hangulatot teremtett a zsúfolt teremben. Zenéjüket akár jó értelemben vett tánczenének is nevezhetjük dzsesszes, valamint afrikai és latin-amerikai elemekkel fűszerezve. Az idei dzsessznapok legnagyobb sztárja, Lacky Peterson igazolta hírét. Fergeteges show-t mutatott be, énekelt, táncolt, orgonált, bohóckodott. Távirányítású gitárjával végigbandukolta a koncerttermet, még az erkély szélén ülve is muzsikált. Összegezve: a 27. Pozsonyi Dzsessznapok műsora semmivel sem maradt el az előzőektől. Elmondható az is, hogy néhány stílustiszta produkció mellett a zenei globalizáció vette át az uralmat. Ma már hihetetlen merész séggel társítják a muzsikusok a különböző kultúrák zenei hozadékait. S ami a legmeglepőbb, ezek a stílustöredékek szépen összeállnak, természetesnek hatnak. Teljesen kinyílt a világ a zenében is. Ami a közönséget illeti, ezúttal is hatalmas tömeg látogatott el a Kultúra- és Pihenőparkba, ismert személyiségek, rocksztárok, politikusok, színészek és sok-sok egyszerű dzsesszrajongó. Hogy el ne felejtsem: Presser Gábor most is ott ült a közönség soraiban. Mindhárom napon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.