Szeretik. Ez legutóbb Komáromban, jubileumi kiállításának megnyitóján, a Magyar Kultúra és a Duna Mente Múzeumában is kiderült. Telt ház volt az életművet prezentáló bemutató megnyitóján. Rengetegen jöttek el, hogy a legjobbakat kívánják nyolcadik X-éhez. Másfél-két órát is sorakoztam, mikorra elfogytak előlem barátai, tisztelői, ismerősei, és gratulálhattam a nyolcvanéves Barta Gyula festőművésznek.
Kővirágok – a kiirthatatlan élet
Kezdem azt hinni, a művész ember kiváltsága, hogy ellen tud állni az időnek. A művész kiváltsága, ám természetesen csak azé, aki nem zárkózik be, aki nem von korlátokat maga és embertársai, maga és a világ közé: a tolerancián alapuló értékrenddel felvértezve nyitott tud maradni mindig, minden időben. Barta Gyula pedig ilyen művész: mindenre nyitott. Ezt nemcsak a jubileumi kiállításán az életművéből válogatott vásznai bizonyítják, hanem a műterme is, ahol annyi és annyi festészetbarát megfordult már. Ahol nemcsak a festőkellékek misztikus összevisszasága és semmihez nem hasonlítható illata veszi körül Gyula bácsit. Van itt szobabicikli – a kondi miatt –, újságok, könyvek halmaza, fali polcon régi idők hangulatát idéző rézmozsarak, fűszer- és kávédarálók, kerámiák, kard-, szablya- és egyéb történelmi szúrófegyver-gyűjtemény, a tűzoltás őskorából megőrzött védősisak egy gipsz mellszobor fején elhelyezve.
Nyitottsága érdeklődésének állandó bővülésével párosul, s ez művészetében is megnyilvánul. Tájképfestőnek tartják, pedig a tájnak igazán soha nem csak hű másolója volt. Ráadásul, ahogy jubileumi kiállításán is láthattuk, festett ő mást is. Absztrakt képekkel reagált Gagarin űrrepülésére, a vietnami háború borzalmaira, a Holdra szállásra. Aztán, mivel életfelfogása, hogy mindenütt és mindenben rendnek kell lennie, rendet teremtett a képein, azzal a felfogással, hogy ezzel másokra is hat: ekkor ipartelepeket, gyárnegyedeket megörökítő geometrikus, konstruktív tájképek kerültek ki ecsetje alól. Aztán felfedezte a természetet, gyermekkora színhelyeit, amelyekre a nosztalgiázás, a harmóniakeresés misztikájával figyelt, és ezzel a misztikával hatnak színes vásznai is.
Ám a táj nem sokáig maradt Barta Gyulánál csak a természeti változások színtere, az évszakok váltakozásának engedelmeskedő élő kulissza. A tájra, a természetre figyelés a megmaradás kérdéseit idézte fel Barta Gyulában, és vásznai mind meditatívabbá váltak. A pusztítás, a pusztulás képei az ...és a fákat kivágják..., a Kihaló fák a gömöri dombok alatt, az Apokaliptikus táj, a Haldokló fűzfák, a Kihaló gyökerek, a Radioaktív felhők vagy a Kővirágok. Ám Barta Gyula nem a pusztulást-pusztítást megállapító, kiveszést jósló pesszimista festő. Ellenkezőleg: a gyökerek megkapaszkodó és megtartó erejében, a megmaradásban hisz, a természetet, valamint bennünket, nemzetet, emberiséget illetően is. Ezt legerősebben a Kővirágok című táj-jelképe fejezi ki. Vagyishogy az élet a legkeményebb körülmények között is ott van: kiirthatatlan.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.