Moszkva. Életének 81. évében vasárnap este elhunyt Grigorij Csuhraj világhírű szovjet filmrendező. Valamennyi alkotása nagy népszerűségnek örvendett az egykori Szovjetunióban, nemzetközi elismertséget azonban első két filmje, az 1956-os A negyvenegyedik, valamint az 1959-es Ballada a katonáról hozott neki.
Elhunyt Grigorij Csuhraj
Moszkva. Életének 81. évében vasárnap este elhunyt Grigorij Csuhraj világhírű szovjet filmrendező. Valamennyi alkotása nagy népszerűségnek örvendett az egykori Szovjetunióban, nemzetközi elismertséget azonban első két filmje, az 1956-os A negyvenegyedik, valamint az 1959-es Ballada a katonáról hozott neki. Az előbbi – a hruscsovi enyhülés legelején született – alkotás nemcsak művészi, hanem ideológiai szempontból is mérföldkövet jelentett: korábban elképzelhetetlen lett volna a szovjet filmvásznakon egy olyan polgárháborús történet, amely egy fehérgárdista és egy vöröskatona lány szerelmi történetét beszéli el. Az elsőfilmes rendező alkotását a cannes-i zsűri különdíjjal jutalmazta. Az ugyancsak számos hazai és külföldi díjjal jutalmazott Ballada a katonáról az azt átélő emberek szemszögéből ábrázolja a II. világháborút. Inkább a Szovjetunióban aratott sikert a rendező harmadik legjelentősebb munkájának tartott filmje, a sztálini repressziókat leleplező Tiszta égbolt.
Csuhraj katonaként szolgálta végig a II. világháborút – a magyarországi harcokban meg is sebesült –, emiatt filmrendezői tanulmányait is csak 1951-ben fejezte be. A moszkvai filmművészeti főiskolán a szovjet-orosz filmművészet egyik atyjának tartott Mihail Romm tanítványa volt. Csuhrajt pályája során Lenin-díjjal, és a Szovjetunió népművésze címmel jutalmazták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.