Ha az ember meghívót kap az 1956-os forradalom kerek évfordulójának tiszteletére rendezett fotókiállításra, sejti, milyen fotókkal szembesülhet. Szovjet tankok, fegyveres fiatalok, lyukas zászlók. Az „ötvenhatos kiállítások” koncepciójukban és céljukat illetően úgy hasonlítanak egymásra, mint a „koncentrációs táboros filmek”, ez a mostani tárlat viszont olyan üdítő kivétel, mint Roberto Benigni Az élet szép című szívszorító komédiája.
Az 1956-os forradalom lelke
A fotó bejárta a világot, szakkönyvekben, albumokban, képeslapokon köszön vissza. A képen szereplőkről azonban semmit sem lehetett tudni, egészen addig, amíg Balázs Eszter történész és Phil Casoar francia újságíró fejükbe nem vették, hogy felkutatják őket. Mint kiderült, Gyuri, a fiú életét vesztette a harcokban, a lánynak viszont nemcsak a neve, hanem szinte a teljes életútja ismertté vált.
Egy olyan forradalmárral ismerkedhetünk meg, aki szinte mindenben különbözik a pátosszal teli politikusi beszédek sugallta forradalmár-típustól, bár azokban a napokban valószínűleg „tipikus jelenségnek” számított Budapest utcáin. Sponga Jutka a felvétel pillanatában tizenkilenc éves volt. Családjával együtt faluról költözött fel Budapestre a jobb élet reményében, szövőnőként dolgozott Csepelen. Apja néha elpáholta, ezért nemigen érezhette jól magát otthon, és nyilván a szövőgyári munkát sem élvezte különösebben. Leginkább az utcán szeretett lógni a haverokkal, a rendőrségi adatok szerint háromszor is bevitték csavargásért, miközben bátyja rendőr volt. A forradalom idején is a srácok sodorták őt a fegyveres felkelők közé. Aztán szerencsére idejében emigrált, előbb csak Ausztriába, majd a távoli Ausztráliába. Akkor még nem sejthette, hogy az 1956-os Budapest egyik emblémájává válik a világsajtóban.
Balázs Eszter és Phil Casoar a Paris Match 1956. novemberi számának „Budapesti hősök” című fotóriportját nézegetve határozták el, hogy a felkelő-pár nyomába erednek. A munka 1999-ben indult, az eredményekből született kiállítás pedig stílszerűen A budapesti hősök nyomában címet kapta. Sponga Julianna életútját végigkövetve a két kutató emléket állít a forradalom névtelen szereplőinek, sőt bónuszként a néző velük együtt haladhat szép lassan, pontról pontra, nyomról nyomra. A holnap délután három órakor kezdődő rimaszombati megnyitón mindketten jelen lesznek, hogy személyesen meséljék el a fentebb vázolt történetet.
Ilyen előzmények után nem csoda, hogy Európa galériái szinte versengnek ezért a rendhagyó kiállításért, amely a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete és a magyar külügyminisztérium társszervezésében vendégeskedik hazánkban. Az anyag Vilniusból érkezett Rimaszombatba, az egyedüli szlovákiai helyszínre, ahonnan október 7-én Brüsszelbe indul tovább. Információink szerint ez az egyetlen kisvárosi múzeum, amely bekerült az európai fővárosokat érintő, meglehetősen sűrű „turnémenetrendbe”. Az, hogy ez a bravúr hogyan sikerülhetett, már egy másik történet része...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.