<p>Idén Lanstyák István szlovákiai magyar nyelvész, a pozsonyi Comenius Egyetem magyar tanszékének oktatója veheti át a Magyar Tudományos Akadémia Arany János-életműdíját.</p>
A külhoni magyar tudósok tevékenységét jutalmazó Arany János-díjakat a Magyar Tudományos Akadémia Közgyűlésének keretében, a Külső Tagok Fórumán ma adják át. Idén két szlovákiai magyar kutató is szerepel a díjazottak között, Lanstyák István mellett tanítványát, Sebők Szilárdot, a pozsonyi magyar tanszék doktoranduszát is díjazza az MTA – őt a kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatal kutatók elismerését szolgáló kategóriában tüntetik ki. Lanstyák István egyetemi oktatói tevékenysége mellett a Gramma Nyelvi Iroda munkatársa; főbb kutatási területe a szociolingvisztika, a kétnyelvűség, a kontaktológia, a nyelvalakítás, a nyelvi problémák, a nyelvi ideológiák kérdésköre, a lexikológia és lexikográfia. Sebők Szilárd elsősorban a nyelvi ideológiák és a metaforikus nyelvhasználat témáit vizsgálja.
Az Arany János-díjjal olyan határon túli magyar tudósokat, kutatókat jutalmaz az MTA, akik jelentős tudományos munkásságot mutattak fel, kiemelkedő eredményt értek el, vagy fiatal kutatóként hoztak létre jelentős teljesítményt. Ennek megfelelően a díjat az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottsága évente három kategóriában ítéli oda: tudományos életműért, az utóbbi években elért kiemelkedő tudományos teljesítményért, valamint kiemelkedő teljesítményt nyújtó, 35 év alatti kutató elismeréseként.
Az elmúlt években a szlovákia magyar tudományos élet képviselői közül Vadkerty Katalin történész, Liszka József néprajzkutató, Bauer Győző orvosprofesszor, Sándor Anna nyelvész, Szabó Pál fizikus, L. Juhász Ilona etnográfus és Simon Attila történész kapott Arany János-díjat; a fiatal kutatók közül Csehy Zoltán és Benyovszky Krisztián irodalomtudományi teljesítményét, valamint Takács Gergely műszaki tudományi eredményeit díjazta az MTA. (as)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.