Milyen hatással van a fotó és a film megjelenése a képzőművészetre térségünkben a két háború között? A Kelet-Szlovákiai Galéria aktuális kiállítása a Csehszlovákia területén, az újrealizmus jegyében alkotó művészek munkájával ismerteti meg a nagyközönséget.
A valóság és az azzal való játék határán - tárlatajánló
Nem egy meghatározó mozgalom térségünkben, nyomokban azonban felfedezhető: a modern realizmus jegyei elszórtan vannak jelen térségünkben a két háború között. Ezzel foglalkozik a Kelet-Szlovákiai Galéria aktuális tárlata, mely több mint ötven alkotó munkáján keresztül vizsgálja a művészeti irányzat jelenlétét térségünkben.
Az irányzat elsősorban a német, olasz, holland vagy amerikai tendenciákkal párhuzamban jelennek meg nálunk. Az újrealizmus címkével a művészettörténészek az 1920-as években megjelenő modern realista irányzatokat értik, mely alá több művészeti mozgalom is besorolható. Az „új ember” eszméinek szellemében az „új realizmus” egy újfajta értelmezői szemléletre törekedszik: a cél a művészetet közelebb hozni az emberekhez. Az alkotók szeretnének túllépni az elitista művészeten - ez pedig egybeesik azzal az időszakkal, amikor a fényképezés és a film alapvetően művészeti műfajokból a tömegkommunikáció eszközévé is válnak.
Ahogy arra a kurátorok is rámutatnak, a modern realizmus folyamatosan fejlődik a képzőművészetben. Az ezen a tárlaton belül vizsgált – az 1920-as évektől és 1940-es évekig terjedő – időszakban tendenciái az abszolút objektivitás és a valósággal való kifinomult játék határán ingadoztak.
Az Új realizmusok (Nové realizmy) című kiállítás 2025. február 2-ig látható Kassán, a Kelet-Szlovákiai Galériában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.