<p>Kedden este hirdette ki a VÚB Alapítvány A 2009-es év fotója – VÚB Alapítvány Díja fiatal fotográfusok számára hirdetett verseny eredményét, s egyben megnyitotta azt a kiállítást, amelyet a beérkezett művek legjavából válogattak össze.</p>
A 2009-es év fotója – kreatív fiatal fotográfusok munkáival
A tárlatra a beküldött több mint 600 fotó közül a szakmai zsűri a harminc legkreatívabb alkotást választotta ki.
A pénzintézet alapítványa tavaly indította a versenyt, s a növekvő érdeklődést iránta az is bizonyítja, hogy idén háromszor annyian jelentkeztek, mint tavaly. 124 amatőr és 36 hivatalos fotográfus küldte be alkotásait.
Idén az amatőrök kategóriájában Matej Hrubiško nyerte el az első díjat s az azzal járó 2000 eurót, Új Titanic című felvételével. A hivatásos fotográfusok kategóriájában Marek Skurkáé lett az első hely: Hallgatók a kórház udvarán című kompozíciójáért kapta meg A 2009-es év fotója díjat, s a vele járó 4000 eurót. A díjnyertes alkotás a Mi lesz a rázsochyi kórházzal? című fotósorozata része.
A versenyre minden évben egy olyan megadott témára várják az alkotásokat, amely összhangban van az Általános Hitelbank (VÚB) értékeivel.
Idén négytagú zsűri döntött a beérkezett munkákról. A bírálóbizottság tagja volt Andrej Reiser, Marián Pauer, valamint Miro Švolík. A zsűri elnöke pedig Korniss Péter Kossuth-díjas fotóművész volt, akit 2004-ben Pulitzer Emlékdíjjal tüntettek ki.
A zsűri elnöke, Korniss Péter kérdésünkre, hogy milyen érzésekkel fogadta a felkérést, és miként értékeli a versenymunkákat, elmondta: „Nagyon örültem, hogy meghívtak a zsűribe, és nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy engem hívtak elnöknek. Nem volt nehéz dolgom. Két okból nem. A zsűriben azért nem, mert nagyszerű kollégák alkották, akikkel már többször dolgoztam együtt. Andrej Reiserrel tizennégy év óta a Czeh Press Photo verseny nemzetközi zsűrijének vagyunk a tagjai. Marián Pauerrel szintén többször dolgoztam már együtt, nemrégen Budapesten a Magyar Sajtófotó zsűrijének volt tagja. Miro Švolíkot nem ismertem ugyan, de kellemes volt vele a közös munka. A másik ok, ha egy fotóversenyre jó képek érkeznek, akkor a zsűrinek egyszerűbb a helyzete. Jó képekből könnyebb válogatni, és díjakat odaítélni. Nagyon jó színvonalú kiállítást láthat a közönség, a díjazott alkotások pedig, mind az amatőr, mind a professzionális kategóriában, magukért beszélnek. Az amatőr kategóriában az Új Titanic friss hangulatú, lendületes, technikailag nagyon jól kivitelezett, jól megkomponált és egyéni elvű kép. A látványhoz, úgy éreztük, a fotográfus valamit hozzátett. A professzionális kategória nyertese pedig egy egészen kiváló munka. Nemcsak a technikájában, kompozíciójában, hanem a szociális üzenetében is nagyon erős. Egy olyan kórházépületet látunk a képen, amelyet húsz éve építenek, és még mindig nincs felépítve, lassan romokban áll. S ott állnak előtte, az udvarán azok az orvostanhallgatók, akiknek lassan orvosokként ott kellene dolgozniuk. Meglehetősen szomorúan nézhetjük mint képet, ahogy a hallgatók ott állnak a tócsában, körülöttük beton és tégla…és büszkén nézhetjük mint fotográfiát” – mondta Korniss Péter. A beküldött alkotásokból a zsűri által kiválasztott harminc legjobb fotót március 8-áig láthatja a nagyközönség az Egyetemi Könyvtár Galériájában, a Mihálykapu utca 1. szám alatt.
(Somogyi Tibor felvételei)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.