09/11 zenei lenyomata – a nem létező tornyok árnyékában

<p>Ki ne ismerné Art Spiegelman képregényrajzoló nevét? Maus című legendás képregényében apja, Vladek Spiegelman holokauszttúlélő hányattatásait meséli el. Másik híres, In The Shadow of No Towers (Nem létező tornyok árnyékában) című művét már a 2001.&nbsp;szeptember 11-ei terrortámadás ihlette, s a mű az esemény poszttraumatikus levezetéseként is szolgált.</p>

A terrortámadás zenei „feldolgozásának” számos változata ismert: elég csak John Adams, David Del Tredici, John Corigliano, Steve Reich, Krzystof Pendereczki munkáira vagy az akkor New Yorkban élő magyar Gulya Róbert gitárconcertójára gondolnunk. Mohammed Fairouz negyedik szimfóniája (2012) is ezt a tárgyat választotta: Spiegelman képregényének egyes kockáit zenésítette meg. Az első tétel az új, a terrortámadás utáni helyzettel mint új létszorongatottsággal és az új „normalitással” szembesít. A tévé előtt békésen elalvó családot látunk szeptember 10-én, majd ugyanőket az esemény után, 11-én: a helyzet szinte azonos, és mégis radikálisan más, a létértelmezésben radikális törés állt be. A hármas szerkezetű tétel vad ostinatóit, a berobbanó tragédia erőteljes, szinte szuggeráló rémületét és a zárlat halotti rítust idéző képeit a második tétel narcisztikus önelégültségének analízise követi. Az összetört szívű önimádó feljegyzései címet viselő tétel különös hangzásvilága a tükör és a látvány ellentétére épít, s az én, az identitás, a létezés törékenységére figyelmeztet a maga helyenként groteszk modorában. Az egy nemzet két zászló alatt című tétel harsány indulók giccszenéit ereszti egymásnak (sőt, mintha Glass minimalizmusát is parodizálná, az ismétlés, a nekirugaszkodás, a lassulás, a halkulás-erősödés itt is alaptechnika): a hazafias giccs és a zenei agresszió összecsapásából tényleg az jön ki, amit Spiegelman „katonai skizo-scherzónak” nevez. Az utolsó tétel az örök emlékezet és az évfordulós emlékezet kérdésével foglalkozik. Megvallom, először kissé furcsálltam Philip Glass és Fairouz nevét együtt a CD műsorrendjében: a végletes arányokig letisztult minimalizmus és a radikális eklektika egymásnak eresztésére gyanakodtam, de tévedtem. A két alkotás nem szét-, hanem egybetart, egymást erősítve értelmezi a közös kérdéseket. Glass Versenymű-fantázia két üstdobra és zenekarra című négytételes alkotása elsősorban az üstdob lehetőségeinek zenei kiaknázása szempontjából izgalmas: a dobütés elnyújthatatlansága könnyen állítható szembe az ismétlés mámorába révülő zenekar játékával. A lendületes indítás különösen melodikussá teszi a darabot, a dobütések nehézkedése szinte árasztja a lebontásra vágyó militáns erőt. A legelemibb talán a negyedik tétel vibrálása, melyben a minimális elemekből építkező, de jól elkülöníthető szólamok vitája túllép a Glass-féle technikák helyzetképző konvencióin. Philip Glass: Concerto Fantasy for Two Timpanists and Orchestra, Mohammed Fairouz: Symphony No. 4. Naxos, 2013.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?