Zsarolás a szakadással

Kijev/Brüsszel. Az ukrán válsággal kapcsolatban központi kérdéssé lépett elő az ország kettészakadásának lehetősége. Mind a hazai, mind a külföldi politikusok Ukrajna stabilitásának helyreállítását, a válság tárgyalásos úton történő rendezését szorgalmazták.

A legfelsőbb bíróság épületénél farkasszemet néztek egymással Juscsenko narancssárga és Janukovics kék zászlókkal felvonult híveiTASR/AFP-felvételUkrajna egységére és területi integritásának megőrzésére szólított fel tegnap Brüsszelben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár. Az EU-főképviselő az unió és a NATO nagyköveteinek tanácskozása után mondta újságíróknak: az EU erősen ellenezné a kelet- és dél-ukrajnai oroszbarát tartományok elszakadási vagy autonómiatörekvéseit. „Ukrajna egysége alapvető kérdés” – mondta Solana.

Az orosz többségű tartományok vasárnap kongresszusra gyűltek össze, hogy e törekvéseiknek hangot adjanak. Donyeckben tegnap bejelentették: vasárnap, december 5-én népszavazást rendeznek a donyecki régió autonómiájáról. Az említett kongresszus ugyanis olyan határozatot hozott, amely szerint e régiók fenntartják maguknak a jogot az autonómiájukról tartandó referendumra, ha „rosszul alakulnak a dolgok” Ukrajna belpolitikai válságában, amelyet az elnökválasztás körüli viszály idézett elő. A donyecki régió Viktor Janukovics oroszbarát kormányfő egyik legfőbb politikai bástyája.

Az ukrán hadsereg megvédi Ukrajna területi egységét – közölte tegnap Olekszandr Kuzmuk védelmi miniszter, egyúttal elítélve a szeparatista megnyilatkozásokat. Hangsúlyozta: az ország kül- és belpolitikája változhat, a határai nem.

Tegnap Leonyid Kucsma távozó államfő is felszólított az ország szétesésének megakadályozására. Mellesleg Kucsma csodálkozását fejezte ki amiatt, hogy az ellenzék választási csalással vádolta meg a hatalmat és a központi választási bizottságot (CVK). Viktor Janukovics kormányfő, az elnökválasztás hivatalos győztese felszólította Donyeck és Luhanszk megye – ahol az ellenzék szerint a legtöbb törvénysértés történt – választópolgárait, menjenek el szavazni, ha döntés születik a szavazás megismétléséről. Ezzel volt kapcsolatos a nap kiemelkedő eseménye: az ukrán legfelsőbb bíróság megkezdte a Juscsenko megbízottja által benyújtott panasz tárgyalását. Mikola Katerincsuk képviselő arra kérte a bíróságot, nyilvánítsa érvénytelennek az elnökválasztás 2. fordulójának eredményét, mivel tömeges törvénysértések történtek. Egy másik képviselő arra kérte a bíróságot, marasztalja el a CVK-t bűnös kötelességmulasztás miatt.

A CVK képviselője arra kérte a bíróságot, rendelje el, hogy tüntetők 500 méternél kisebb távolságra ne közelíthessék meg a legfelsőbb bíróság és a parlament épületét. A tárgyalást vezető bíró a kérést elutasította, mondván, erre a testületnek nincs felhatalmazása. Ekkor a CVK és Janukovics képviselői kérték, két nappal halasszák el a tárgyalást, illetve idézzék be tanúként a kifogásolt donyecki és luhanszki választókerületek választási bizottságainak tagjait. Az ellenzék képviselői szerint ezekkel a kérésekkel csupán az időt kívánják húzni. Lapzártáig nem közölték, mikorra várható a legfelsőbb bíróság döntése.

Volodimir Litvin házelnök tegnap nem zárta ki, hogy a kormány önként lemond. Bejelentette, a parlament ma rendkívüli ülésen vitatja meg a kialakult gazdasági-társadalmi helyzetet.

Leonyid Kucsma tegnap este váratlanul bejelentette, hogy hajlandó az elnökválasztás újbóli kiírására. (MTI, t, ú)

Az emberek féltik a pénzüket

Kijev. Az Ukrán Nemzeti Bank elnöke, Szerhij Tyihipko lemondott tisztségéről, mondván, hogy ezentúl politikával akar foglalkozni, és egyszersmind felmondta együttműködését Viktor Janukovics miniszterelnökkel is, akinek az elnökválasztási kampányát ő szervezte. Tyihipko azt mondta, már nem tekinti magát a miniszterelnök csapata főnökének sem. Az ukrán parlament elnöke, Volodimír Litvin úgy nyilatkozott, hogy az ukrán bankrendszer veszélyes helyzetben van, mert a lakosság tömegesen veszi ki betétjeit, különösen az ország keleti és déli részén, ahol Janukovics tömegbázisa van. Bankszakemberek szerint a betétek kivétele már az elnökválasztás második fordulója, november 21-e előtt megkezdődött. A Juscsenko győzelme esetére újabb pénzügyi reformoktól tartó ukránok nem bíznak a bankokban, a pénzt inkább dollárban szeretik tartani, otthon vagy külföldön. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?