Zendülő katonák őrizetbe vették Burkina Faso államfőjét

Roch Marc Christian Kaboré

Zendülő katonák őrizetbe vették egy katonai táborban Burkina Faso államfőjét, Roch Marc Christian Kaborét – közölte két biztonsági forrás és egy nyugat-afrikai diplomata hétfőn újságírókkal.

Az elnök holléte egyelőre ismeretlen. Az államfő Twitter-oldalán közzétett bejegyzése fegyverletételre szólította fel azokat, akik fegyvert fogtak.

„Nemzetünk nehéz pillanatokat él át, amelyekben meg kell védenünk a demokratikus normáinkat. Felszólítok mindenkit, aki fegyvert ragadott, tegye le a fegyvert a nemzet felsőbb érdekében” – olvasható az R.K. aláírással közzétett üzenetben, amelynek hitelességét a Reuters brit hírügynökségnek nem sikerült megerősítenie.

Kaboré elnök nem mutatkozott a nyilvánosság előtt, amióta – vasárnap este – heves lövöldözés tört ki a fővárosban, Ouagadougouban található elnöki rezidencia körül. A kormány vasárnap este cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint puccs készül, miközben több katonai táborból órákon át folyamatos lövöldözés hallatszott, és a lázadó katonák több támogatást követeltek az iszlamista fegyveresek elleni harcukhoz.

A zendülő katonák hétfőn azt állították, hogy az elnök az ő fogságukban van.

A kormány kijárási tilalmat rendelt el este nyolc órától reggel fél hatig, és két napra bezárta az iskolákat.

A fővárosi állami televízió székháza előtt maszkot viselő katonák csoportja hadállást vett fel hétfőn – jelentette az AFP francia hírügynökség tudósítója. Egyelőre nem világos, hogy a jelen lévő tucatnyi katona valóban lázadó lenne-e, aki a televízió elfoglalására érkezett, vagy a kormányhoz hű katonák, akiket azért küldtek, hogy biztosítsák a tartalomszolgáltatás zavartalanságát.

Sajtójelentések szerint a nyugat-afrikai országban – a valahai Felső-Voltában – egyre elkeseredettebbek az emberek amiatt, hogy az ország vezetése képtelen véget vetni a dzsihadista támadásoknak. Az ENSZ adatai szerint tavaly decemberben két hét leforgása alatt csaknem 12 ezer ember kényszerült otthonából elmenekülni a dzsihadista erőszak miatt.

Az egyik zendülő az AP amerikai hírügynökségnek hétfőn azt állította, hogy mintegy száz katona készült augusztus óta a hatalomátvételre. Követeléseik között a szélsőségesek ellen harcolók létszámának növelése, valamint a sebesülteknek és a halottak hozzátartozóinak nyújtandó nagyobb támogatás szerepel.

A 2015 óta hatalmon lévő Kaborét mintegy két éve azzal az ígérettel választották újra, hogy a dzsihadisták elleni harcot tekinti elsődleges feladatának.

A Mali, Burkina Faso és Niger hármas határán fekvő térségben rendszeresen követnek el gyilkosságokat az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz és az Iszlám Államhoz köthető iszlamista szélsőségesek. Az erőszakcselekményekben emberek tízezrei haltak meg, és mintegy másfél millió ember volt kénytelen elhagyni otthonát.

Burkina Fasóban több puccskísérlet és államcsíny történt az utóbbi évtizedekben. 1987-ben Blaise Compaoré elnök katonai hatalomátvétel révén került hatalomba. 2015-ben huszonhét évi hatalom után népi elégedetlenség kényszerítette őt távozásra, de a hozzá hű katonák megpróbálták megdönteni az átmeneti kormányt. A puccskísérlet elbukott, ezután választották meg Kaborét.

A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Szövetsége (ECOWAS), amely puccskísérletnek minősítette a most történteket, és amely katonai hatalomátvétel miatt az elmúlt másfél évben már felfüggesztette Mali és Guinea tagságát, közleményben biztosította támogatásáról az államfőt és tárgyalásokat szorgalmazott a zendülőkkel.

Az Afrikai Unió (AU) hétfőn elítélte a demokratikusan megválasztott elnök elleni hatalomátvételi kísérletet. A szervezet bizottságának elnöke, Moussa Faki Mahamat felszólította a Burkina Fasó-i hadsereget és biztonsági erőket, hogy tartsák be törvényes megbízatásukat, az ország védelmét, és szavatolják Kaborénak és kormánya tagjainak a biztonságát.

Az ouagadougoui francia nagykövetség hétfőn felszólította az országban tartózkodó francia állampolgárokat, hogy a zavaros helyzetre tekintettel ne hagyják el a lakhelyüket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?