Brüsszel. Heves viták övezte kérdésben kellene közös álláspontra jutniuk az eurózóna, illetve az Európai Unió pénzügyminisztereinek ma kezdődő brüsszeli ülésükön: adjanak-e újabb haladékot Franciaországnak államháztartási hiánya lefaragására, vagy vonják felelősségre az euró szilárdságát biztosító stabilitási és növekedési paktum sorozatos megsértéséért.
Vita három százalékról
Az Európai Bizottság két héttel ezelőtt azt javasolta, hogy szankciók helyett a franciák kapjanak még egy év haladékot, azaz Párizsnak ne 2004-ben, hanem 2005-ben kelljen az államháztartási hiányt a GDP 3 százaléka alá vinni – de azzal a feltétellel, hogy jövőre a költségvetési tervezetben szereplő 0,6 százalék helyett 1 százalékkal csökkenti strukturális (a konjunkturális ingadozások hatásaitól független) hiányát. Ez a 0,4 százalékos pótlólagos hiánycsökkentés nagyjából 6 milliárd eurós terhet jelentene a francia költségvetésnek – amit a párizsi kormány illetékesei a nagyon gyenge gazdasági növekedésre hivatkozva elfogadhatatlannak minősítettek.
Egy ilyen hajthatatlan, még a bizottság kompromisszumos javaslatát is elutasító álláspont viszont nyilván a szankciók kiszabását követelő államok álláspontját erősítette volna. ĺgy azután az elmúlt napokban úgy tűnt, a franciák mégis csak készek némi engedményre: legalábbis a kiszivárogtatások szerint Francis Mer francia pénzügyminiszter hétfőn újabb javaslatokkal érkezik majd Brüsszelbe, hogy meggyőzze kollégáit Párizs hiánycsökkentési eltökéltségéről. Ezek a javaslatok állítólag az egészségügyi kiadások megfékezésére vonatkoznak majd – ez utóbbi tételnek ugyanis nagy szerepe van abban, hogy Franciaországnak miért nem sikerül már 2004-ben viszszaszorítani államháztartási hiányát a megszabott szint alá.
A szakértők azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy az eltérő álláspontok miatt a pénzügyminiszterek következő ülésükre, november végére halasztják a végleges döntést, s most csak azt állapítják majd meg, hogy Franciaország nem teljesítette a pénzügyminiszteri tanács, az Ecofin júniusi határozatát, amely már 2004-es határidővel az államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentését követelte Franciaországtól. Mindenesetre az Európai Központi Bank múlt héten leköszönt elnöke, Wim Duisenberg utolsó interjújában – mintegy szakmai végrendeleteként – figyelmeztette a pénzügyminisztereket: katasztrófa lenne Európa számára, ha megkérdőjeleződne a stabilitási és növekedési paktum érvényessége.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.