USA - 4058 ügynökség figyeli a terroristagyanús személyeket

Washington |

<p>Az Egyesült Államokban 4058 ügynökség gyűjti és elemzi a terroristagyanús személyekre vonatkozó adatokat szövetségi és tagállami szinten - közölte hétfőn, saját oknyomozására hivatkozva a The Washington Post.</p>

A szám magában foglalja a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI), az 50 tagállam rendőrségei, a belbiztonsági minisztérium, valamint a fegyveres erők által létesített helyi hivatalokat. A lap szerint az ország biztonsági apparátusa sohasem volt ennyire kiterjedt és műszakilag ilyen jól felszerelt. Az ügynökségek közül legkevesebb 935-öt a 2001-es terrortámadások után hoztak létre.
A kormányzat célja az, hogy a helyi ügynökségek juttassák el az általuk begyűjtött információt a terroristák felderítéséért országos szinten felelős FBI-nak. A megfigyelés több ezer olyan amerikai állampolgárra és az országban élő külföldire is kiterjed, akit egyébként hivatalosan semmivel sem gyanúsítottak meg.
Az FBI adatbázist hozott létre olyan személyek adataiból, akik a helyi rendfenntartók vagy feljelentők szerint gyanúsan viselkednek. A lap szerint az elmúlt hetekben Baltimore-ban és Portlandban terrorcselekményeket megkísérlő személyek letartóztatása is azt bizonyítja, hogy szükség van a rendszerre.
Janet Napolitano amerikai belbiztonsági miniszter a közelmúltban elavultnak minősítette azt a hagyományos felfogást, miszerint "ha külföldön harcolunk a terroristák ellen, akkor nincs rá szükség, hogy itthon harcoljunk ellenük".
A lap szerint ugyanakkor nehéz felbecsülni, hogy mennyire hatékony a rendszer, mint ahogyan azt is, hogy valójában mennyibe kerül a működtetése. A belbiztonsági minisztérium például nem tudja pontosan, hogy évente mennyit költ azokra a központokra, amelyekben tagállami szinten elemzik a befutott adatokat. A tárca 2003 óta 31 milliárd dollár támogatást folyósított arra, hogy az államok fokozzák belbiztonsági szerveik működésének hatékonyságát. Idén erre a célra 3,8 milliárd dollárt költöttek el. A helyi szervek négy szövetségi hatóságtól is kapnak támogatást, ám költségvetésük oroszlánrészét helyi forrásokból fedezik.
Az állampolgári bejelentések becsatornázása mellett - az országban kampányszerűen hirdetik azokat a telefonszámokat, amelyeken a hatóságokkal közölni lehet gyanús észleléseket - Napolitano olyan cégek és szervezetek támogatását is megszerezte, mint az Amtrak vasúti társaság, a Wal-Mart áruházlánc, vagy a jelentősebb sportszövetségek és szállodaláncok. A belbiztonsági miniszter a jelenlegi erőfeszítéseket azokhoz a módszerekhez hasonlította, mint amilyeneket a hidegháború idején alkalmaztak Amerikában a kommunisták ellen.   
A The Washington Post csaknem 100 biztonsági szakértővel lefolytatott interjúra és 1000 hivatalos iratra támaszkodó oknyomozása megállapította, hogy a terrorelhárításban illetékes amerikai szervek számos esetben az iraki és az afganisztáni harctereken kipróbált csúcstechnikát alkalmaznak. Egyebek között olyan, autóra szerelhető, infravörös robotkamerát, amely parkoló autók tömegéből automatikusan ki tudja szűrni a körözött jármű rendszámát. De az ügynökségek fel vannak szerelve vezeték nélküli  kézi ujjlenyomat-ellenőrzővel, arcfelismerő berendezéssel, pilóta nélküli repülőgépekkel, térfigyelő kamerákkal és sok képernyős, a hadseregével vetekedő vezérlőközpontokkal.
Az FBI, a belbiztonsági minisztérium és a Pentagon az idei évtől kölcsönösen hozzáfér egymás ujjlenyomat-adatbázisához. Kiépülőben van a Guardian (Őr) elnevezésű adatbázis, amely az összes amerikai rendőrségtől és ügynökségtől befutó, terrorgyanúra vonatkozó információt összesíti majd. A Guardian decemberben 161.948 gyanús tevékenységre vonatkozó, titkos dossziét tartalmazott.
Az FBI a rendszeren belül két éve létrehozott egy nem titkosított szegmenst, ahová azóta 890 helyi ügynökség 7.197 jelentést küldött be. Ezek közül 103 jutott el nyomozati szakaszba, aminek eredményeképpen 5 személyt őrizetbe vettek. Egyelőre egyiküket sem ítélték el.
A belbiztonsági tárca oktatási programokkal is támogatja a helyi szervek szakembereit a rendszer üzemeltetésében. A tárca eddig 1.391, a tagállamokból érkezett rendőrt és ügynököt képezett ki nyilvános adatok elemzésére, további 400 fővel pedig az analitikus gondolkodásmódot és írást próbálták meg elsajátíttatni.
A lap által készített felmérés azt is megállapította, hogy a helyi szervek több esetben is olyan, önjelölt iszlám- és terrorszakértőket fogadtak fel, akiknek munkáját szélsőséges nézeteik miatt az FBI és a szövetségi hírszerző szervek kontraproduktívnak találták.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?