Tusk: egy "mini Schengen" felérne a schengeni rendszer megszűnésével

Varsó |

<p>Egy &quot;mini Schengen&quot; létrehozása valójában a schengeni rendszer megszűnését jelentené - vélekedett a Gazeta Wyborcza című lengyel lapnak nyilatkozva Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, és a belső határok visszaállítása helyett az Európai Unió külső határainak védelmét sürgette.</p>

Tusk szerdán több európai újságnak adott interjút, a lengyel baloldali liberális napilap nyomtatott kiadása csütörtökön a beszélgetést a többitől némileg eltérő hangsúlyokkal közölte.
    A 26 tagú schengeni övezetnek - Hollandia által november végén felvetett - leszűkítéséről szólva az Európai Tanács elnöke spekulációknak nevezte azokat a véleményeket, amelyek szerint a javaslat megvalósítható.     "Nem értem, miért kellene a határokat visszaállítani" - mondta, utalva konkrétan Spanyolország és Franciaország határára. Kétségét fejezte ki, hogy például a francia-német határ újbóli ellenőrzése "jobb ötlet lenne a külső uniós határ hatásos ellenőrzésének helyreállításánál".

Arra a kérdésre válaszolva, hogy anyapártját, a jobbközép liberális Polgári Platformot (PO) az októberi lengyel választások nyomán felváltó nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) kormánya problémát jelent-e az Európai Unió számára, a volt lengyel miniszterelnök elmondta: az EU-nak ennél sürgetőbb problémái vannak. 

"Néha úgy tűnik, ahelyett, hogy az Európai Unióban a valódi problémákkal foglalkoznánk, inkább Lengyelországon vagy Magyarországon akarunk ütni" - jelentette ki. 

"Európa legnagyobb problémáját öt válság jelenti: Oroszország, a migráció, a terrorizmus, Görögország és a Brexit" - állapította meg. 

"Vajon ezek közül melyiket okozta Lengyelország vagy Szlovákia?" - tette fel a kérdést.

A Németország által szorgalmazott állandó menekültelosztási mechanizmust, kvótát firtató kérdésre Donald Tusk azzal válaszolt: nem hiszi, hogy az Európai Unióban jelenleg olyan többség lenne, amely ezt valamelyik uniós miniszteri tanácskozáson megszavazná. 

"Nemcsak a kelet-közép-európai államok elleneznék ezt" - vélte, hangsúlyozva mindenekelőtt a migráció megállításának fontosságát.

A mini Schengen tervéről nyilatkozó európai kommentátorok Svédországot, Németországot, Ausztriát, Belgiumot és Hollandiát említették azon uniós országok között, melyek között a határok továbbra is szabadon átjárhatók lennének. A dél- és közép-európai tagállamok ezen elképzelés szerint kívül rekednének a schengeni rendszeren. A megoldás mellett érvelők egyebek között arra hivatkoznak, hogy a közép-európai államok nem akarnak részt vállalni a menekültek "igazságos" elosztásából. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?