Több mint ötezer halálos áldozat, számuk a tízezret is elérheti

Katmandu |

<p>Tovább emelkedett a szombati nepáli földrengés áldozatainak száma: a legfrissebb információk szerint 5057 ember vesztette életét, és több mint tízezren sérültek meg. Szusil Koirala nepáli miniszterelnök kedden azt mondta, akár tízezer halottja is lehet a pusztító erejű földmozgásnak.</p>

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában közölte, hogy a legfrissebb adatok szerint 42 magyar állampolgár tartózkodik Nepálban, és közülük már csak egyet keresnek. Hozzátette, hétfőn még tíz magyarról nem volt hír, az utolsóról pedig, akiről egyelőre nem érkezett információ, tartózkodási helye alapján feltételezhető, hogy jól van.

A nepáli miniszterelnök kedden háromnapos nemzeti gyászt hirdetett. A kormányfő rövid televíziós beszédében egyúttal megköszönte az adományozóknak az eddigi segítséget. Koirala, aki a földrengés idején külföldön tartózkodott, a Reuters brit hírügynökségnek kedden leszögezte: a kormány a mentés és segítségnyújtás terén mindent megtesz, amit csak tud. A miniszterelnök válságtanácskozáson bejelentette, hogy a kabinet sürgősséggel segélyt küld a legelszigeteltebb himalájai falvakba.

A nepáli kormány kedden először ismerte el nyilvánosan, hogy számos figyelmeztetés ellenére nem készült fel kellőképpen a küszöbönálló földrengésre. Bam Dev Gautam belügyminiszter az állami televízióban azt mondta, hogy a hatóságok nehezen tudnak úrrá lenni a válsághelyzeten.

Az ENSZ becslései szerint a 28 milliós Nepál mintegy nyolcmillió lakosát érintette a katasztrófa, és közülük 1,4 millióan szenvednek hiányt élelemben. 

A nepáli Gorka körzetben, amely a szombati földrengés központjának közelében fekszik, keddi beszámolók szerint több száz falvat ért a pusztító szeizmikus aktivitás. A helyszínen tartózkodó Rebecca McAteer amerikai orvos kedden úgy nyilatkozott, néhány faluban a házak 90 százaléka összeomlott.

A fővárosban, Katmanduban az emberek már harmadik napja töltik az éjszakát az utcákon felállított sátrakban, mivel otthonuk vagy a földdel lett egyenlővé vagy megrongálódott. A legtöbben félnek hazatérni. A fővárost időközben tízezrek hagyták hátra víz és élelem után kutatva. A Himalayan Times című helyi újság szerint már 72 ezren indultak útnak Katmanduból.

A fővárostól északra fekvő, népszerű magashegyi túrázó helynek számító Rasuva körzetben kedden lavina zúdult Godatabela falura, amely közel 12 órányi sétatávolságra található a legközelebbi településtől. A szombati földrengés epicentruma közelében kialakult hógörgeteg miatt mintegy 250-en tűntek el - mondta kedden Uddav Battarai, Rasuva kormányzója.

A földmozgás központja Katmandutól mintegy nyolcvan kilométerre északnyugatra, Lamjung közelében volt, és a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el. A szomszédos Kínában és Indiában közel százan haltak meg, köztük az a 18 alpinista, akivel a Mount Everest alaptáborában a földrengés okozta lavina végzett szombaton.

A nepáli idegenforgalmi minisztérium bejelentette, hogy hétfő estig mintegy kétszáz embert, köztük hegymászókat, gyalogtúrázókat és idegenvezetőket sikerült kimenekíteni a Mount Everestről.

Irina Bokova, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) főigazgatója közölte, a szervezet szakértői csoportot küld annak felmérésére, hogy helyreállíthatóak vagy újjáépíthetőek-e a szombati pusztító földrengés nyomán megrongálódott nepáli műemlékek. Bokova hangsúlyozta, hogy az UNESCO világörökségi listáján szereplő hét Katmandu-völgyi helyszínből három súlyosan megrongálódott. Közöttük van az egyik legfontosabb nevezetesség, a katmandui Durbar tér is. 

A Vatikán kedden közölte, százezer dolláros (27,6 millió forintos) segélyt küld Ferenc pápa Nepálba a földrengés sújtotta és otthonát elveszítő lakosság segítésére. Az egyházfő az összeget első, gyors lépésnek szánja az azonnali segítségnyújtáshoz - tette hozzá a vatikáni közlemény.

Az izraeli hadsereg mentőalakulatot küldött a földrengés sújtotta Nepálba a romok között rekedt emberek felkutatására és kiszabadítására. A mentőegység mellett egészségügyi személyzet is utazott a térségbe, ők a hadsereg közleménye szerint egy hatvanágyas tábori kórházat hoznak létre, ahol százhúsz szakember életmentő beavatkozásokat fog végrehajtani két műtőben.

Az Ökumenikus Segélyszervezet nemzetközi partnerszervezeteivel összefogásban, a károsultak számára felállított átmeneti táborokban elhelyezett több ezer ember élelmiszerrel, ivóvízzel, ruhával és takaróval való ellátásában vesz részt. A szervezet ezen tevékenységek támogatására gyűjt Magyarországon adományokat - közölte a segélyszervezet kedden az MTI-vel.

A Katolikus Karitász szervezet ugyancsak gyűjtést indított Magyarországon Nepálban végzett munkájának támogatására. Turi László, a szolnoki Életjel Mentőcsoport irányítója kedden az MTI-vel közölte, egészségügyi kontingenssé szerveződve hét magyar önkéntes indult útnak a múlt szombati nepáli földrengés helyszínére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?