ÖSSZEFOGLALÓZágráb. Összesen tíz év börtönre ítélte tegnap a zágrábi megyei bíróság első fokon, nem jogerősen Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt. Az indoklás szerint Sanader két külföldi cégtől fogadott el kenőpénzt: az osztrák Hypo Alpe Adria Banktól és a magyar Moltól.
Tíz évre ítélték az egykor népszerű horvát kormányfőt
ÖSSZEFOGLALÓ
Zágráb. Összesen tíz év börtönre ítélte tegnap a zágrábi megyei bíróság első fokon, nem jogerősen Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt. Az indoklás szerint Sanader két külföldi cégtől fogadott el kenőpénzt: az osztrák Hypo Alpe Adria Banktól és a magyar Moltól. A vádlott a legfelsőbb bírósághoz fellebbezhet, de addig is börtönben kell maradnia.
A horvát kormányfői posztot 2003–2009 között betöltő politikus elleni vádak két fő részből álltak. A per egyik része osztrák vonatkozású: a vád szerint az 59 éves politikus a 90-es években külügyminiszter-helyettesként 700 ezer dollár kenőpénzt fogadott el a Hypo banktól cserébe a közreműködésért, melynek révén a horvát kormány a pénzintézetnél vett fel hitelt. (Ebben az időben zajlott a háború a volt Jugoszlávia területén, a vád ezért is tartja Sanader akkor illegális lobbitevékenységét háborús nyerészkedésnek.)
A nagyobbik tétel a Molt érinti: a vád szerint a magyarországi cég 10 millió eurót juttatott 2009-ben a kormányfőnek azért, hogy a Mol megszerezhesse a horvát INA olajtársaság menedzsmentjogait. (A Mol 2003-tól vásárolta be magát a horvát cégbe, amelynek ma 47 százalékát birtokolja, 44 százalék horvát állami részesedés mellett.) Mind Sanader, mind a Mol visszautasította a vádakat, amelyek az exkormányfővel korábban szoros kapcsolatokat ápoló Robert Jezic vallomásain alapulnak. Jezic Sanader egykori barátja volt. Ő azt vallotta, hogy a kenőpénz fele, 5 millió euró svájci cége számlájára megérkezett, és jelenleg is ott van. Az összeget két ciprusi bejegyzésű vállalat utalta át. A svájci cégnek ezt az összeget az ítélet szerint a horvát állami költségvetésbe be kell fizetnie.
A 20 leggazdagabb horvát között számon tartott Jezic maga is összeütközésbe került a horvát korrupcióellenes hatósággal (USKOK), 2010 végén őrizetbe is vették. Vélhetően vádalkut kötött a hatóságokkal, amikor előtárta Sanader megvesztegetésének állítólagos bizonyítékait, mert kiengedték a börtönből.
Sanader a Hypo-ügyben 3 év hat hónap, az INA–Mol-ügyben hét év hat hónap büntetést szabott ki a bíróság. Az egyesített per összesített ítélete 10 év börtön, illetve a jogtalanul szerzett pénz elkobzása lett. A bíróság kötelezte a perköltségek kifizetésére is.
A Mol Nyrt. Közleményben utasította vissza a Sanader-ítéletben elhangzottakat, és közölte, soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze a horvát INA-ban az irányítási jogokat. A Mol szerint ebben a perben nem volt sem indíték, sem bűncselekmény, sem bizonyíték. (MTI, NOL, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.