<p>Államellenes felforgatásért és kémkedésért tíz évi kényszermunkára ítélt az észak-koreai legfelsőbb bíróság egy koreai születésű amerikai állampolgárt - jelentették pénteken hírügynökségek.</p>
Tíz év kényszermunkára ítéltek Észak-Koreában egy amerikai állampolgárt
Kim Dong Csult októberben tartóztatták le, és a hatóságok szerint bevallotta, hogy "megbocsáthatatlanul súlyos kémkedést" követett el, egyebek között katonai és államtitkokat lopott el Phenjantól, gyalázta az ország vezetését, és meg akarta dönteni társadalmi rendszerét - írta a Hszinhua hírügynökség, további részletek és forrás megjelölése nélkül.
Kim 1953-ban született Szöulban, 1972-ben vándorolt ki az Egyesült Államokba, és 1987-ben kapta meg az amerikai állampolgárságot. 2005-ben az észak-koreai határtól 10 kilométerre lévő Jencsi kínai városba költözött. 2008-ban kereskedelmi céget alapított az észak-koreai Raszon különleges gazdasági övezetében, ahol sok kínai cég tevékenykedik.
Az észak-koreai ügyészség szerint ettől kezdve Kim Dong Csul rendszeresen "reakciós propagandát" fejtett ki a phenjani hatalom ellen, és "az Egyesült Államok felsőbbségéről szóló elméletekkel mérgezte a helybeli lakosok elméjét, hogy ezzel megrendítse az ország politikai és társadalmi rendszerének stabilitását". Azután kezdett el kémkedni Észak-Korea ellen, amikor 2013-ban kapcsolatba került dél-koreaiakkal, akik azzal bízták meg, hogy gyűjtsön titkos információkat a rendszerről, egyebek között az ország atomlétesítményeiről, atomkísérleteiről, fényképezzen le hadihajókat. Október 2-án tartóztatták le, amikor Raszonban egy helyi lakostól SD-kártyát vett át, amelyen fényképek voltak a piacról és dokumentumok az észak-koreai atomprogramról - olvasható a vádiratban.
Kim Dong Csul beismerte és megbánta bűneit, méltányos ítéletet kért a bíróságtól - írta a Hszinhua.
Kim letartóztatása januárban vált ismertté, amikor a CNN hírtévé stábja Észak-Koreában járt, hogy interjút készítsen egy szintén kényszermunkára ítélt amerikai diákkal, Otto Warmbierrel. Erre az alkalomra a phenjani hatóságok megszervezték Kim Dong Csul találkozását is az újságírókkal.
Észak-Korea gyakorta tartóztat le turistaként az országba látogató nyugati állampolgárokat. Az Egyesült Államok és Kanada nem is ajánlja, hogy állampolgárai a kommunista országba utazzanak. Észak-Koreában raboskodik egy kanadai lelkész is, akit életfogytig tartó börtönre ítéltek felforgatás vádjával.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.