Tiltakoznak a nyugdíjrendszer ellen

Párizs |

<p>Ismételten tüntetéseken és munkabeszüntetésekkel tiltakoztak kedden Franciaországban a kötelezően 35 órás munkahét feloldása, valamint a nyugdíjba vonulás feltételeit szigorító nyugdíjreform ellen.</p>

Ismételten tüntetéseken és munkabeszüntetésekkel tiltakoztak kedden Franciaországban a kötelezően 35 órás munkahét feloldása, valamint a nyugdíjba vonulás feltételeit szigorító nyugdíjreform ellen.

124 francia városban voltak tüntetések, összesen mintegy félmillió részvevővel. A szakszervezetek egymillió embert vártak, de megosztottságuk miatt most kevesebben vettek részt a megmozdulásokon, mint a májusi tiltakozó napon, amikor is 700 ezer körül volt az utcára vonulók száma.

A szervezők szerint Párizsban most 55 ezren, a rendőrség szerint 18 ezren vonultak fel. Május 22-én 70 ezren tiltakoztak a fővárosban a szakszervezetek szerint, a rendőrség akkor 28 ezer főről számolt be. Marseille-ben a szervezők szerint 60 ezren, a rendőrség szerint 4 ezren, Lyonban 4-6 ezren, Grenoble-ban 6-15 ezren, Rennes-ben 3500-7500-an, Strasbourgban 1300-2000-en, Nizzában 1500-3500-an tiltakoztak.

A fővárosi tömegközlekedésben a sztrájk ellenére is csak kisebb fennakadások voltak, de néhány vidéki városban teljesen leállt a busz- és villamosforgalom. Két nagy szakszervezet, az FO és a CFTC ezúttal nem csatlakozott a sztrájkhoz, amelyet a CGT és a CFDT szakszervezet hirdetett meg az ellenzéki pártok támogatásával. A pedagógusszervezetek a tüntetéseken részt vettek, de munkabeszüntetésekkel nem kívánták megzavarni a héten zajló érettségi vizsgákat. A posta dolgozóinak 5, a France Télécom állami telefontársaság munkatársainak 9 százaléka sztrájkolt.

A kifogásolt nyugdíjreform leglényegesebb tervezett változtatása, hogy 2012-től 41 évnyi - vagyis a jelenlegi szabályokhoz képest egy évvel hosszabb - járulékfizetés után lennének jogosultak a franciák a nyugdíj teljes összegére. A kormányzat a társadalom elöregedésével indokolja a szigorítást.

A szakszervezetek szerint a kormány burkolt módon kívánja megszüntetni a 35 órás munkahetet. A munkaidő reformjáról szóló törvénytervezet szerint a munkáltatóknak ezentúl nem kell majd külön engedélyt kérniük, ha a törvényben engedélyezett túlórán felül is foglalkoztatni kívánják dolgozóikat. Xavier Bertrand munkaügyi miniszter hétfőn megerősítette, hogy a hivatalos heti munkaidő nem változik Franciaországban, de a vállalatoknak lehetőségük lesz a cégen belül átszervezni a munkaidőt.

A párizsi taxisofőrök a magas üzemanyagárak ellen tiltakoztak forgalomlassító akciókkal a két fővárosi repülőtér között és a pénzügyminisztérium épületénél. A nagyobb francia kikötőkben, nevezetesen Marseille-ben, Nantes-ban és Le Havre-ban tizedik hete blokáddal tiltakoznak a kikötői munkások munkahelyeik tervezett privatizációja ellen. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?