<p>A téli szünet után szombattól újra látogatható a Nógrád megyei Ipolytarnócon az Ősmaradványok Természetvédelmi Terület - mondta a földtani élőhely természetvédelmi őre szerdán az MTI-nek.</p>
Szombattól újra látogathatóak az ipolytarnóci ősmaradványok
Szarvas Imre közölte: hétfő és kedd kivételével minden nap fogadják a vendégeket, illetve ha a hétfő vagy a kedd ünnepre esik, akkor ezeken a napokon is nyitva tartanak.
Az ősvilági Pompejinek is nevezett ipolytarnóci ősmaradványok látogatóközpontját tavaly márciustól októberig több mint ötvenezren keresték fel.
A látogatóközpont másfél éve újult meg uniós és kormányzati támogatással. Ennek köszönhetően a bemutatócsarnokban térben kivetítve elevenednek meg az állatok, a moziteremben pedig négy dimenzióban élhetik végig a látogatók a vulkánkitörést kísérő földrengést, amikor a mozgószéken ülő nézők előtt feltárul a 20 millió évvel ezelőtti világ.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága által működtetett Európa-diplomás területen eddig 11 gerinces állatfaj több mint háromezer lábnyomát azonosították, itt található a világ legnagyobb ismert pinus-féléje, a csaknem 100 méter hosszúságú és nyolc méter kerületű megkövesült fenyője.
Ipolytarnócon tekinthetik meg a látogatók a nyolcmillió éves ősfákat is, azt a hat ősfenyőt, amely 2007 nyarán 60 méter mélységből került elő Bükkábrányban.
Szarvas Imre elmondta: tart még az ősfák konzerválása, és befejezéséhez közeledik a föléjük szerelt védőtető építése. Ezen a télen már faszerkezet védte a ciprusokat, a védőtetőt kiszáradása után kell majd beburkolni.
A földtani élőhely természetvédelmi őre arról is tájékoztatta az MTI-t, hogy újabb, két éven belül megvalósuló projektek előkészítésén is dolgoznak. A látogatóközpontnál egy teraszos kávézó és egy játszótér épül, új tanösvény lesz a lombkorona sétány, és megtörténik a miocénkori erdő rekonstrukciója.
A 20 millió évvel ezelőtti időből fellelhető mintegy 15 ezer levéllenyomatból rekonstruálták az akkori növényzetet, ez alapján telepítik be hasonló, a magyarországi éghajlaton is megélő fákkal a három hektáros arborétumot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.