<p>Megszakította etiópiai útját Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfő pénteken, hogy részt tudjon venni az utóbbi évek egyik legpusztítóbb terrortámadásában meghaltak temetésén.</p>
Szíszi részt vesz a terroráldozatok temetésén
Csütörtök este egy példátlan precizitással végrehajtott támadássorozatban legalább harminchárom katona, rendőr és civil vesztette életét a Sínai-félsziget északkeleti részén. A Gázai övezettel szomszédos régióban egy-két óra leforgása alatt fegyveresek több mint egy tucat merényletet követtek el. Péteken a biztonsági erők országszerte több helyen hiúsítottak meg robbantásos merényletet.
A félszigeten végrehajtott terrortámadások elkövetőjeként a Vilájat Színá (Sínai tartomány) nevű szélsőséges csoport jelentkezett, amely két hónapja - akkor még Anszár Beit al-Makdisz néven - hűségesküt tett az Iszlám Állam (IÁ) önjelölt kalifájának, és azóta a Szíria és Irak jelentős részeit uraló dzsihadista szervezet részeként működik. Időközben az IÁ sajtóközpontja által kiadott hírekben a szervezet magáénak nyilvánította az "isten segítségével végrehajtott, áldásos tetteket".
Mivel a több mint 60 sebesült közül többen válságos állapotban vannak, a hatóságok szerint az áldozatok száma tovább emelkedhet. Pénteken két gyermek, köztük egy hathónapos csecsemő belehalt az éjjeli harcokban szerzett sebesülésébe. Sajtóértesülések szerint egy gránát csapódott az otthonukba.
A legnagyobb vérengzés el-Arís kikötővárosban történt, ahol a támadók három pokolgéppel megrakott autóval és aknavetőkkel támadtak egy laktanyára, egy tiszti klubra és egy katonai szállóra. Sokakat maguk alá temettek a bázison összedőlt barakkok. Hírügynökségi források szerint a reggeli órákban több katonai gép szállt fel a Sínai-félszigetről Kairó felé, harminc holttesttel a fedélzetükön.
Egy fiatal nő az MTI-nek el-Arísból telefonon számolt be a városban uralkodó, pattanásig feszült légkörről, ahol a csapatok nagy erőkkel kutatnak az elkövetők után. "A robbantásokba beleremegtek a házfalak. Egész éjszaka tartottak a tűzharcok" - mondta Umm Ahmed, aki családi nevének elhallgatását kérte. "Rettegésben élünk. Nem tudjuk kik ezek a terroristák, és hogy honnan jönnek. A biztonsági erők minden nap megölnek közülük néhányat, de ők egyre csak erősödnek" - mondta.
"A hadsereg tehetetlen velük szemben, mert nem nyíltan fellépő ellenséggel van dolguk. Ezek kint rejtőzködnek a sivatagban, és onnan intéznek rajtaütésszerű támadásokat. Ráadásul a kontinensről érkezett katonák nem ismerik ezt a vidéket" - magyarázta Umm Ahmed.
A helyiek életét a kormánycsapatok és a szélsőségesek közti összecsapásokon túl az október vége óta érvényben lévő szükségállapot is nehezíti, amelyet Szíszi egy ugyancsak több mint 30 áldozatot követelő kettős merénylet után hirdetett ki, s amelyet múlt vasárnap további három hónappal meghosszabbított.
Este hét és reggel hat óra között kijárási tilalom van érvényben, nappal pedig a terrorellenes hadműveletek részeként gyakran megszakítják az áramellátást, és blokkolják a mobilhálózatot. Bár a csütörtöki merényletek "babérjait" az IÁ követelte magának, Szíszi - aki eredetileg az Afrikai Únió 24. csúcstalálkozóján vett volna részt - a 2013-ban megbuktatott Mohamed Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség iszlamista mozgalmat vádolta a támadások végrehajtásával. Az időközben betiltott szervezetet "az elmúlt két évszázad legerősebb titkos szervezeteként" írta le.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.