<p>Damaszkusz/Isztambul/</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
Bassár el-Aszad elnök szerint az orosz rakétarendszer többi része is hamarosan megérkezik. Moszkva korábban közölte, a nyugati ellenvetések dacára leszállítja a légvédelmi rendszert a damaszkuszi kormánynak, mert szerinte ez segítené stabilizálni a regionális erőegyensúlyt. Az USA, Franciaország és Izrael viszont arra szólította fel Moszkvát, hogy állítsa le a rakétarendszer szállítását.
Moszkva azt követően vált még hajlíthatatlanabbá ez ügyben, hogy az EU a héten feloldotta a Szíriára vonatkozó fegyverszállítási tilalmát, megnyitva annak lehetőségét, hogy felfegyverezze az Aszad megbuktatására törekvő felkelőket.
A Fehér Ház szóvivője szerint az amerikai elnök már nem zárja ki, hogy repüléstilalmi zónát hozzanak létre Szíria felett. Az amerikai külügy pedig felszólította az Aszad-rezsim oldalán beavatkozó libanoni Hezbollah síita milíciát, hogy haladéktalanul vonja ki fegyvereseit Szíriából.
Aszad legalább a 2014-es választásokig államfő akar maradni, sőt azt követően is harcba szállhat az elnöki tisztségért – jelentette ki a libanoni televíziónak adott interjújában a szíriai külügyminiszter. Valíd Moallem közvetve válaszolt az ellenzéknek arra a bejelentésére, hogy csak akkor hajlandó részt venni a Genfbe tervezett nemzetközi konferencián, ha előzetes megállapodás születik Aszad elnök távozásáról a hatalomból.
Moallem kijelentette: bármilyen megállapodás jönne létre az Oroszország és az USA által kezdeményezett Genf 2 konferencián, azt Szíriában népszavazásra bocsátják. Megfigyelők szerint mindez még inkább megnehezíti a konferencia öszszehívását.
A szíriai ellenzék fő szervezete, a Szíriai Nemzeti Koalíció befogadta tegnap a frontokon harcoló szervezetekből álló liberális Szíriai Forradalmi Mozgalmat, s ezzel lépést tett az ellenzék új vezetőjének és egy ideiglenes kormánynak a megválasztása felé. A döntést a koalíció egy hete tartó isztambuli tanácskozásán fogadták el. A Szíriai Forradalmi Mozgalom élén Michel Kilo veterán ellenzéki politikus áll. Az ideiglenes kormány egyik fő feladata lenne a kapcsolattartás a felkelőcsapatokkal és harcuk koordinálása a frontokon. Egyelőre nem tudni, mekkora súlyt kap a mozgalom a koalícióban. Előzőleg a vezetőségi helyek felét követelte magának.
A koalíció három új követelményt is megfogalmazott: le kell állítani a kormányerők mészárlásait és rombolásait, lehetővé kell tenni, hogy az ellenzék megvédhesse a szíriai népet (azaz fegyvert kell kapnia), és meg kell szüntetni Irán és a libanoni Hezbollah invázióját.
George Szabra, a nemzeti koalíció ideiglenes elnöke egy sajtótájékoztatón azzal érvelt, „nincs értelme politikai megoldásokról beszélni a brutalitás árnyékában”, mert a szíriaiak élete fontosabb, mint a politikai megoldás”.
Iránban ugyanakkor közölték, szóbeli meghívást kaptak a Genf 2 konferenciára, amelynek még nem tűzték ki az időpontját. A Farsz hírügynökség Huszein Amír Abdolahjan külügyminiszterre hivatkozva azt jelentette, a részvételről majd akkor döntenek, ha írásos meghívót kapnak. Csak sejteni lehet, ki hívta meg Teheránt, hiszen részvételét az USA és Franciaország is ellenzi. (MTI, ú)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.