<div>Több százezres emberáradat zsúfolódott össze a szíriai városban, Aleppóból és környékéről ide menekült a lakosság és a lázadók is.</div>
Százezrek szabadtéri börtöne, Idlíb
Idlíb |
Idlíb lehet a szíriai rendszer következő katonai célpontja. Csak Aleppóból 25 ezer embert menekítettek ide, mikor Bassár el-Aszad elnök hadserege véres aknatámadások és légicsapások segítségével visszafoglalta a várost. A felkelők más városaiból elmenekülőknek sem volt más választása, mint Idlíb. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"260018","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"398","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] „Nem akartuk elhagyni a földünket, de a rendszer mindenféle fegyvert bevetett, hogy távozásra bírjanak bennünket. Börtönt készítettek elő nekünk Idlíbben, ahol ostromolni és bombázni fognak bennünket” – panaszolta a négygyermekes családapa. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"260019","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP-felvétel","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] Már az elmúlt hónapokban is tízezrek özönlöttek Idlíb tartományba dél felől is, miután elmenekültek a Damaszkuszhoz közeli településekről. Azokat a rezsim úgynevezett „megbékélési” megállapodások révén szerezte vissza. A lázadók híveinek választaniuk kellett: vagy belépnek a szír hadseregbe, vagy elindulnak Idlíbbe. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"260020","attributes":{"alt":"Anyuka géppuskával és almával","author":"TASR/AP-felvétel","class":"media-image","height":"288","title":"Anyuka géppuskával és almával","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] „Az idlíbi beékelődésben körülbelül egymillióan élnek a felkelők ellenőrizte területen” – véli Fabrice Balanche francia geológus, Szíria-szakértő. Az ENSZ Humanitárius Ügyeit Koordináló Hivatala (OCHA) szerint a kormányzóság több mint 700 ezer belső menekültet fogadott be.„A rezsim össze akarja gyűjteni a forradalmárokat és az ellenzékieket, hogy egyszerre csapjon le rájuk” – mondta aggódva a 49 éves Nászir Alus, Binnis faluból származó háztulajdonos. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"260021","attributes":{"alt":"Szabadtéri börtön","author":"TASR/AP-felvétel","class":"media-image","height":"320","title":"Szabadtéri börtön","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] A több százezres emberáradat sosem látott következményekkel járt Idlíb életére: az egekbe szöktek a lakbérek és az alapvető élelmiszerek árai, hiánycikk a tea, a cukor és a rizs. „Nőtt a népsűrűség, ami a kereslet növekedésével járt” – mondta Galal al-Ahmed idlíbi fűszeres. Áruja a szomszédos Törökországból, illetve – ha minden kötél szakad – a rendszer által ellenőrzött övezetekből érkezik, ami igencsak megemeli a költségeket. Októberben Bassár el-Aszad elnök kijelentette, hogy az aleppói győzelmet ugródeszkaként használja majd fel a lázadók más erős állásainak elfoglalására, és Idlíb lehet a következő célpont.Staffan de Mistura, az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottja szintén erre figyelmeztetett: Idlíb lehet a következő Aleppó, ha nem lesz politikai megállapodás és általános tűzszünet Szíriában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.