Szaúd-Arábia hadműveletet indított a húszik ellen

<p>Rijád/Szanaa/Kairó. Szaúd-Arábia és öbölbeli szövetségesei szerda éjjel hadműveletet indítottak Jemen területén a síita húszi lázadók ellen. A katonai akcióban Adel al-Dzsubeir szaúdi nagykövet szerint több mint tíz ország vesz részt. Egyiptom politikai és katonai támogatást nyújt a hadművelethez. A Fehér Ház üdvözölte a lépést, Irán viszont elítélte.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

A jemeni síita húszi lázadók ellen indított Határozottság Vihara fedőnevű hadművelet közép-európai idő szerint szerdán éjfélkor kezdődött Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi király parancsára. Szaúd-Arábia 150 ezer katonával és 100 harci géppel vesz részt a hadműveletben. A katonai koalíció azonnal repülési tilalmi övezetté nyilvánította Jemen légterét, és arra figyelmeztette a térségben közlekedő hajókat, hogy ne közelítsék meg az ország kikötőit. A koalíció harci gépei egytucatnyi célpontra mértek csapást a húszik által szeptember óta ellenőrzött fővárosban, Szanaában. Bombáztak egy légi támaszpontot a fővárosi repülőtér közelében, és megsemmisítették a síita húszi lázadók egyik légvédelmi ütegét és harci repülőgépeit. A hadműveleti törzskar szerint a légi hadjárattal teljesen megbénították a húszik légvédelmét. Az al-Arabíja hírtelevízió úgy tudja, hogy a szaúdi légierő teljesen ellenőrzése alá vonta Jemen légterét, és megsemmisítette a húszik légvédelmi eszközeinek nagy részét. A szövetségesek légiereje szétbombázta az al-Anad légi támaszpontot, ahonnan a lázadók a minap támadást indítottak a tőle 60 kilométerre fekvő Áden ellen, ahol hatalmi központot alakított ki a Szanaából oda menekülő jemeni elnök. Bombázták a fővárostól 220 kilométerre, a Vörös-tenger partján fekvő Hodeida városában a síiták egyik táborát. Heves robbanások hallatszottak Maran térségében is, amely a lázadók egyik fellegvára a Szaada tartományban. A bombázásokban életét vesztette a síita alakulatok több magas rangú parancsnoka. Feltehetően életét vesztette a húszi lázadók vezetőjének, Abdel-Malek al-Húszinak a fivére, Abdel-Halek al-Húszi. A légi csapásokkal párhuzamosan visszafoglalták az ádeni repülőteret a felkelőktől a kormánypárti erők.

Négy egyiptomi hadihajó kelt át a Szuezi-csatornán útban Jemen felé, hogy szavatolja az Ádeni-öböl biztonságát. Az Ádeni-öbölnek azért van stratégiai jelentősége, mert ezen az útvonalon halad a Perzsa-(Arab-)öböl menti országokból a világpiacra szánt olajszállítmányok jelentős része. Egyiptomi vezetők számos alkalommal határozott fellépést irányoztak elő arra az esetre, ha a húszik előrenyomulása veszélyeztetné a Vörös-tenger kapujának számító tengerszorost, a Jemen déli csücskénél lévő Báb-el-Mandebet.

A lázadók ellenőrzése alatt álló tévécsatornák civil áldozatok tucatjairól adtak hírt a fővárosban. A lázadók politikai bizottságának egyik tagja, Mohammed al-Buhaiti arra figyelmeztetett, hogy nagy kiterjedésű háborúhoz fog vezetni az Öböl térségében a szaúdi beavatkozás. „A jemeni nép szabad nép, és szembe fog szállni az agresszorral. Arra figyelmeztetek, hogy a szaúdi kormány és az Öböl menti országok kormányai meg fogják bánni ezt az agressziót” – mondta Mohammed al-Buhaiti, a húszi „politikai bizottság” tagja. Abed Rabbo Manszúr Hádi jemeni elnök kabinetfőnöke, Mohammed Marem közben bejelentette, a katonai beavatkozást több ízben kérő államfő továbbra is az ádeni bázisán tartózkodik, és megelégedéssel fogadta azt, hogy az Öböl menti arab monarchiák Szaúd-Arábia vezetésével légi hadjáratot indítottak a jemeni síita húszi lázadók ellen. Marem úgy fogalmazott, a koalíció hadművelete „visszaadta az emberek eltökéltségét” a húszik elleni harchoz.

Üdvözölte az Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) több tagállama által indított hadjáratot a jemeni húszi lázadók ellen John Kerry, az Egyesült Államok külügyminisztere. A Fehér Ház közölte, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt a hadjáratban, de Barack Obama elnök utasítására logisztikai és hírszerzési támogatást nyújt a koalíciós erőknek, és egyeztet Rijáddal. Egyes értesülések szerint nem minden arab állam támogatja a hadjáratot. Az Arab Liga külügyminisztereinek tegnapi konferenciáján Irak és Algéria külügyminiszterei állítólag ellenezték a hadműveletet. Az ománi külügyi tárca vezetője ugyancsak fenntartásának adott hangot a jemeni belügyekbe való katonai beavatkozást illetően, és a politikai, diplomáciai megoldás mellett foglalt állást. Az iráni külügyminisztérium a Jemenben zajló katonai „agresszió” azonnali leállítását követelte. „Ez az agresszió semmilyen eredményt nem fog hozni azon kívül, hogy kiváltja a terrorizmus és a szélsőségesség terjedését, a bizonytalanság növekedését az egész térségben” – figyelmeztetett Marzie Afhám külügyminisztériumi szóvivő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?