Szakadhat az egyház a meleg püspök miatt

Washington/London. Gene Robinson lelkész személyében először szenteltek fel homoszexualitását nyíltan vállaló püspököt vasárnap este, az amerikai protestáns episzkopális egyházban.

Az 56 éves Robinson kétgyermekes apa, aki elvált feleségétől és 13 éve él együtt férfi partneréveReuters-felvételWashington/London. Gene Robinson lelkész személyében először szenteltek fel homoszexualitását nyíltan vállaló püspököt vasárnap este, az amerikai protestáns episzkopális egyházban. Robinson felszentelésével az amerikai episzkopális egyház vált a világ első nagyobb keresztény felekezetévé, amelynek homoszexualitását nyíltan felvállaló püspöke van. A konzervatív elveket valló egyházi vezetők a Bibliával összeegyeztethetetlennek tartják a homoszexualitást. Az episzkopális egyház 2,3 millió hívőt számlál az Egyesült Államokban. Az anglikán egyházat és a belőle kinőtt egyházakat összefogó anglikán közösségnek pedig 79 millió tagja van a világon.

Mélységes sajnálkozásának adott hangot Robinson felszentelése miatt tegnap az angol egyház legfőbb vallási elöljárója. Rowan Williams, Canterbury érseke szerint ez jól látható megosztottsághoz fog vezetni az anglikán világunión belül. Az ügy főleg a fejlődő világon belüli anglikán közösségekben okoz felzúdulást. Peter Akinola, a nigériai anglikán egyház vezetője tegnap a közösséget megosztó lépésnek nevezte a történteket. Az Anglián kívüli legnépesebb anglikán felekezet, a 17 millió hívőt számláló nigériai egyház vezetője még az októberi londoni egyházi csúcs előtt kilátásba helyezte, hogy a közössége leválik a világunióról. A tegnapi közlemény nem tartalmazott erre történő utalást. A kenyai anglikán egyház azt közölte, hogy megszakít minden kapcsolatot az anglikán egyház amerikai szárnyával. A Canterbury érseke által közzétett tiltakozáshoz csatlakoztak az ausztrál és új-zélandi anglikán egyház egyházfői is. Peter Jensen, Sydney anglikán érseke úgy vélekedett, nem kizárt, hogy ez a meggyőződésbeli különbség „kétféle anglikanizmus kialakulásához vezethet”. Jensen a „viszály püspökeként” bélyegezte meg Gene Robinsont. Új-Zélandon – ahol az anglikán a legelterjedtebb vallás – Thomas Brown, Wellington püspöke 66 helyi plébániához küldött levelet, amelyben elítélte a vasárnapi felszentelést, de egyúttal elismerte az amerikai tagegyház jogát, hogy saját közösségében saját hatáskörű döntést hozzon. A konzervatív Amerikai Anglikán Tanács elítélte és eretnekségnek nevezte a homoszexuális Robinson felszentelését, és egyúttal új anglikán egyház felépítését helyezte kilátásba az Egyesült Államokban. (n, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?