Szaddámról Londonban

Damaszkusz/London. Kilencven egykori magas rangú iraki katonatiszt és politikus találkozik ma Londonban, hogy tervet dolgozzon ki Szaddám Huszein elmozdítására. Tarik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes tegnap cáfolta, hogy Irak és az ENSZ között alapvető nézetkülönbség lenne.

Tarik Aziz, aki váratlanul Damaszkuszba érkezett, azt mondta, országa eleget tett az ENSZ BT valamenynyi határozatának, és cáfolta, hogy Irak és az ENSZ között alapvető nézetkülönbség lenne. Ugyanakkor megismételte: Irak elutasít minden beavatkozást a belügyeibe és bármiféle agressziót is a területe és az iraki nép ellen. Aziz azután nyilatkozott, hogy tárgyalt Bassár el-Aszad szíriai elnökkel. A múlt héten nem hoztak eredményt azok a tárgyalások, amelyek az iraki fegyverzetellenőrzések újrafelvételét célozták. Kofi Annan ENSZ-főtitkár nem tudta rávenni Bagdadot, hogy engedje vissza a fegyverkezési programját vizsgáló ellenőröket. Mindössze abban állapodtak meg, hogy pontosan meg nem határozott időpontban folytatják a konzultációkat. Az iraki külügyminiszter többek között azt követelte, hogy az ENSZ szüntesse meg az Irak ellen Kuvait lerohanása miatt 12 éve életbe léptetett szankcióit, és vegye rá Washingtont, hogy ne akarja megdönteni Szaddám Huszein elnök rendszerét. A megbeszélések kudarca felerősítette azokat a spekulációkat, hogy az USA megtámadja Irakot.

A brit fővárosban ma mintegy kilencven száműzetésben élő korábbi magas rangú iraki katonatiszt és politikus gyűlik össze, hogy tervet dolgozzon ki Szaddám Huszein elmozdítására. A „házigazda” a Londonban élő Taufik Jasziri dandártábornok, aki 1991-ben maga is megsebesült egy, az iraki rezsim elleni katonai felkelésben. Jasziri az ellenzéki politikusokból és katonákból álló Iraki Nemzeti Koalíció vezetője. A meghívottak között szinte kivétel nélkül olyanok, akik az elmúlt másfél évtizedben részt vettek a Szaddám Huszein rendszerének megdöntését célzó megmozdulásokban, s mindannyian az ország elhagyására kényszerültek. Most olyan nyilatkozat elfogadására készülnek, amely hangsúlyozni kívánja: a jelenlegi bagdadi kormányzat megdöntésének nem az a célja, hogy a katonák átvegyék az ellenőrzést Irak fölött, és az egyik diktatúrát egy másik váltsa fel. Helyre kívánják állítani a demokráciát, amely biztosítja az alapvető jogokat a különböző etnikai csoportok számára is, s a hadsereg kizárólag védelmi feladatokat tölthet be. A The Times értesülése szerint brit és amerikai diplomaták megfigyelőként jelen lesznek a tanácskozáson. Figyelmet érdemel, hogy bár még sok kérdés tisztázatlan, a mértékadó brit lap mégis nagy jelentőségűnek nevezi a találkozót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?