<p>Az Európai Uniónak nyitva kell tartania Ukrajnával a tárgyalások ajtaját azután is, hogy Viktor Janukovics ukrán elnök úgy döntött, nem írja alá a kidolgozott EU-ukrán társulási és szabadkereskedelmi megállapodást - javasolta csütörtökön Brüsszelben Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke, az uniós országok állam-, illetve kormányfőivel tartott találkozóján, majd az azt követő sajtótájékoztatóján.</p>
Schulz: az EU-nak nyitva kell tartania Ukrajnával a tárgyalások ajtaját
Brüsszel |
Az Európai Uniónak nyitva kell tartania Ukrajnával a tárgyalások ajtaját azután is, hogy Viktor Janukovics ukrán elnök úgy döntött, nem írja alá a kidolgozott EU-ukrán társulási és szabadkereskedelmi megállapodást - javasolta csütörtökön Brüsszelben Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke, az uniós országok állam-, illetve kormányfőivel tartott találkozóján, majd az azt követő sajtótájékoztatóján. A megállapodást a november végén Vilniusban rendezett keleti partnerségi csúcstalálkozón akarták aláírni, de ettől Janukovics az utolsó pillanatban - lényegében bevallottan orosz nyomásra - visszakozott. Az ukrán államfő a minap különböző megállapodásokat írt alá Moszkvában. Schulz az EU-csúcs részvevőivel való találkozóján csalódottságának adott hangot az ukrán lépés miatt, de emlékeztetett arra, hogy az országban jelentős demokráciapárti megmozdulások zajlanak, és úgy vélekedett, hogy Brüsszel részéről már csak ezért sem lenne helyes, ha most becsapná a további tárgyalások ajtaját. Az EP-elnök az újságírók előtt ezt bővebben is kifejtette, és azt mondta, hogy a rövid- és a hosszú távú helyzetmegítélés nem feltétlenül esik egybe. "Rövid távon megszületett a(z ukrán) döntés, aminek nem örülünk" - mondta, ugyanakkor lehetségesnek nevezte, hogy Ukrajnával idővel mégis alá lehet írni a megállapodást. A tárgyalások lehetőségének a nyitva hagyása mellett az EP-elnök azzal is érvelt, hogy "tetszik vagy nem tetszik, jelenleg Janukovics az ország megválasztott elnöke". Schulz felhívta a figyelmet arra, hogy Ukrajna nehéz anyagi helyzetbe került, adósságokat kell törlesztenie, közeledik a tél, és gázra van szüksége. Így - tette hozzá - Kijev választás elé kényszerült. Mint megjegyezte, az EU-nak nincs 20 milliárd eurója Ukrajna megsegítésére, de a felajánlott szabadkereskedelmi megállapodásból hasznot húzna az ország. Az EP-elnök emlékeztetett arra, hogy Pat Cox és Aleksander Kwasniewski, az EP két megbízottja az elmúlt időben 25 alkalommal látogatott el Ukrajnába, és tárgyalt mind a kormányoldal, mind az ellenzék képviselőivel. Küldetésük - mondta - hozott eredményeket, és a két EP-megbízott továbbra is kész a közreműködésre - közölte Martin Schulz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.