<p>Az amerikai republikánus párt nagyágyúi abban egyetértenek, hogy Barack Obamának egyciklusos elnökként kell bevonulnia a történelembe, de a legesélyesebb kihívók még nem dobták be kalapjukat a 2012-es elnökválasztás jelöltállítási porondjára.</p>
Republikánus elnökjelöltek az Egyesült Államokban
Íme a lehetséges aspiránsok, akikről most, 20 hónappal a választók döntése előtt sejthető, hogy pártjuk nevében politikai párbajra hívnák a Fehér Ház jelenlegi lakóját:
Mitt Romney (64 éves): a közvélemény-kutatások az ismertté vált potenciális elnökjelölt-aspiránsok közül a volt massachusettsi szenátort tartják a legesélyesebbnek. Romney, aki 2008-ban már megmérette magát, több ízben szondázta a közhangulatot Iowa, New Hampshire és Dél-Karolina államban, ott, ahol a republikánus párt támogatói elsőként dönthetnek majd arról, hogy kit támogassanak a jelöltek közül. New Hampshire-ben a közvélemény-kutatások őt helyezik az első helyre, amiben közrejátszhat, hogy van egy hétvégi háza az államban.
A harvardi végzettségű Romney sikeres pénzügyi befektető, akinek Szabad és Erős Amerika elnevezésű akcióbizottsága már most több millió dollár adományt gyűjtött össze a kampányra. Ugyanakkor ingadozó politikusnak tartják, aki egy-egy kérdésben eltérő módon nyilatkozhat, s ez a 2008-as küzdelemben jelentősen meggyengítette pozícióit. Hátrányt jelenthet számára továbbá, hogy mormon vallású, valamint az, hogy miközben támogatja a republikánusok azon törekvését, hogy visszavonassák Barack Obama elnök egészségbiztosítási reformját, Romney kormányzósága idején hasonló rendszert vezetett be Massachusettsben.
Konzervatív közönségeknek tartott előadásaiban Romney kijelentette, hogy "Obama Amerika történetének legnagyobb munkahely-leépülése felett elnököl", s a hét végén az új állások teremtését nevezte meg fő feladatként. Az indulásról szóló bejelentése megfigyelők szerint csak hetek múlva várható.
Mike Huckabee (55 éves): a volt arkansasi kormányzó olyan konzervatívként határozza meg magát, aki "nem dühös". A 2008-as elnökválasztási verseny részvevőjeként az iowai jelöltállító gyűléseken sikerült elhalásznia az elsőséget az esélyesebbnek indult többi aspiráns elől, azzal, hogy abortusz- és meleg-ellenes programot hirdetett, és egyszerű, hétköznapi emberként fogadtatta el magát.
Huckabee, a konzervatív keresztény csoportokkal szoros kapcsolatokat ápoló baptista lelkész, jelenleg is igen jól áll Iowában és elemzők szerint a republikánus elnökjelöltek 2012-es küzdelmének egyik éllovasa lehet. Esélyeit ugyanakkor beárnyékolja, hogy arkansasi kormányzóként 1033 elítélt bűnözőnek, köztük 12 gyilkosnak kegyelmezett meg. Egyikük szabadon bocsátása után megölt négy rendőrt Washington államban, majd Seattle-ben a hatósággal vívott tűzharcban vesztette életét.
A politikus egy, a könyvét népszerűsítő kampány keretében járja az országot, amit a megfigyelők gyanúja szerint megpróbál leendő kampányának szolgálatába állítani. Konkrét bejelentése ugyanakkor még hónapokat várathat magára.
Tim Pawlenty (40 éves): az eséllyel pályázó jelöltek közül a volt minnesotai kormányzó lehet az, aki az elsők között állhat a rajtvonalhoz. Országos ismertségre akkor tett szert, amikor a 2008-as elnökválasztás idején kis híján ő lett a Fehér Ház megszerzéséért harcba szállt John McCain alelnök-jelöltje.
A tábora által T-Paw néven becézett politikus népszerű volt államában, amelynek kormányzása az elmúlt években többször is gazdát cserélt. Kormányzóként megszorításokkal, de adóemelés nélkül sikerült eltüntetnie Minnesota 4,3 milliárd dolláros költségvetési hiányát. Pawlenty ellenzi az abortuszt és az őssejt-kutatást, de bírálói szerint nem elég karizmatikus.
A készülő kampánnyal egy időben megjelenő memoárkötetében Pawlenty elítéli a washingtoni "elszabadult költségvetést" és Obamát okolta a csillagászati államháztartási hiányért. A kereszténység evangelista irányzatát követő politikus megjelent az ultrakonzervatív Tea Party egy phoenixi rendezvényén, mintegy hangsúlyozva, hogy a mozgalom platformja nem idegen az övétől. Pawlenty csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy 45 napon belül megteszi az indulásáról vagy a távolmaradásáról szóló bejelentését.
Newt Gingrich (68 éves): a képviselőházi exelnök volt az 1994-es "republikánus forradalom" stratégája, a szövetségi kongresszus mindkét házának elnyeréséhez vezető Szerződés Amerikával politikai kiáltvány szerzője. Noha 11-szer győzött a választásokon, 1998-ban a republikánusok által elszenvedett választási vereség miatt lemondott mandátumáról. Házelnöksége - és Bill Clinton elnöksége - alatt Amerika 1969 óta először fogadott el kiegyensúlyozott költségvetést.
A baptista hitről katolicizmusra váltott Gingrich, aki történész, főiskolai tanár és 23 könyv szerzője, az amerikai konzervatív tábor meghatározó alakja és az egyik legeredményesebb kampányadomány-gyűjtő.
A republikánusok nagyágyúi közül ő került a legközelebb az indulás hivatalos kihirdetéséhez. A múlt hétre ígérte, hogy bejelenti elnöki "próbabizottságának" felállítását, de csak egy weboldalt indított. A Fox News konzervatív csatorna szerdán, az esetleges összeférhetetlenség kiküszöbölésére, felfüggesztette kommentátori szerződését.
Haley Babour (63 éves): Mississippi kormányzója kulcsszerepet játszott az állam gyors talpraállásában a 2005-ös Katrina hurrikán után, miközben a szomszédos Louisianában ez nehezen és fájdalmasan történt. Az állam vezetése előtt ő volt a republikánus párt elnöke és egy ideig betöltötte a kormányzók szövetségének elnöki posztját is.
A presbiteriánus vallású, jogászi végzettségű politikus népszerű az újságírók körében, mert tömören és jól idézhető módon fogalmaz. Az utóbbi időben támadások érték, mert egy nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy noha egy "mélydéli" államban nőtt fel, nem sok jelét látta a polgárjogi mozgalomnak. A csorbát kiküszöbölendő indítványozta, hogy Mississippiben alapítsanak emberjogi múzeumot.
Babour várhatóan áprilisban, a helyi parlamenti évad végén dönti el, hogy megkockáztatja-e a Fehér Házért való versengést. Az indulás mellett szólhat, hogy második mandátumának lejártakor, 2011-ben már nem szállhat versenybe többé a jelenlegi posztjáért.
Jon Huntsman (51 éves): a volt utahi republikánus kormányzó januárban meglepetést keltett a Fehér Házban, amikor bejelentette, lemond arról, hogy az Obama-kormány pekingi nagykövete legyen és fontolóra vette, hogy elinduljon az elnökjelöltségért folytatandó versengésben.
Huntsman, miként Romney, mormon vallású. Mérsékelt republikánus, ami megnehezíti számára, hogy elnyerje a jelöltséget azokkal a riválisaival szemben, akik a kiválasztási folyamatban meghatározó szerepet játszó konzervatív csoportok támogatását élvezik.
A politikusnak nem okozna különösebb akadályt kampányának finanszírozása, mert abban készségesen támogatná milliárdos apja. Kampányát, ha beindul, várhatóan a Horizon PAC akcióbizottságra támaszkodva fogja irányítani, amely új weboldalt indított, melyen egyelőre központi helyen csak egy nagy H betű olvasható. A csoport felkészült az adománygyűjtésre és felfogadta John Weavert, aki a 2000-ben folytatott elnökjelölti kampánya idején McCain vezető tanácsadója volt. Huntsman április végén tér vissza Kínából és várhatóan akkor nyilatkozik majd elnöki ambícióiról.
Sarah Palin (47 éves): a legszembetűnőbb és a médiában a legtöbbet szereplő személyiség a lehetséges indulók közül, aki celebritásszámba megy az amerikai jobboldalon. A 2008-as alelnökjelöltségét követően tévéműsorokban, könyvírással és szónoklatok sorozatával tartotta életben országos ismertségét.
Palin az ultrakonzervatív Tea Party egyik hangadója, aki a tavaly novemberi félidős választások idején országszerte kampányolt a mozgalom jelöltjei mellett. Az egykori wasillai városszépe és sportriporter azonban megosztó személyiség, aki elsősorban a legkonzervatívabb érzelmű amerikaiak között népszerű és aki országos szinten aligha kaphatja meg az elnökké választásához szükséges támogatást.
A politikus asszony elemzők szerint a múlt hónapban hatalmas öngólt lőtt, amikor azt mondta, hogy "vérváddal" illetik őt mindazok, akik összefüggést láttak az ő harcias politikai fellépése és a január 8-án Gabrielle Giffords demokrata képviselő ellen elkövetett, 6 halálos áldozattal járó tucsoni merénylet között.
A felekezethez nem tartozó, keresztény Palin még mindig lebegteti, hogy készen áll-e a megmérettetésre, de egyes megfigyelők szerint nem kizárt, hogy nem indul 2012-ben, mert nem fordított különösebb figyelmet a jelöltállításokról elsőként döntő államok "megdolgozására". Mások szerint viszont erre nincs is nagy szüksége, mert - éppen az ismertsége okán - a többieknél kevesebb időt kell fordítania önmaga népszerűsítésére.
Mitch Daniels (62 éves): az indianai kormányzó nagy népszerűségre tett szert pártjának konzervatív köreiben, amikor a hidegháborús "vörös fenyegetéshez" hasonlította az Egyesült Államok hatalmas államadósságát.
"A második legrosszabb dolog, amit a jövő évvel kapcsolatban el tudok képzelni az egy, a jelenlegi elnöktől elszenvedett vereség, és hogy kiszolgáltatják a nemzetet az etatizmus fatális, utolsó dózisának. A legrosszabb az lenne, ha megnyernénk a választást és a kormánynál állva képtelennek bizonyulnánk megfordítani az állam hajóját, mielőtt az a sziklákhoz csapódik" - mondta.
Az indianai kormányzót, aki George W. Bush elnök költségvetési igazgatója volt, kiváló menedzsernek és olyan vezetőnek tartják, akinek a figyelme mindenre kiterjed. Bírálói szerint ugyanakkor hiányzik belőle a szín. A presbiteriánus politikus atyai nagyszülei szíriai keresztény bevándorlók voltak. Daniels áprilisban, az indianai törvényhozási ülésszak végén dönti el, hogy elindul-e az elnökségért folytatott versenyfutásban.
Chris Christie (48 éves): New Jersey kormányzója még szövetségi ügyész korában hívta fel magára a figyelmet, amikor egy sor köztisztviselő korrupciós ügyét sikerült lelepleznie. Christie népszerűségre tett szert a hagyományosan demokratának tekintett államban, annak ellenére is, hogy az abortusz és az azonos neműek házasságának ellenzője. A kormányzó a takarékosságra hivatkozva nemet mondott arra, hogy New Jersey és New York között, enyhítendő az ingázók által használt vonalak zsúfoltságát, új vasúti alagút épüljön.
Christie élesen bírálta a csillagászati méretű szövetségi államháztartási hiányt és az államadósságot, amelyért mindkét pártot felelőssé tette. Korábban kijelentette ugyan, hogy 2012-ben nem kíván megmérkőzni az elnökségért, de megfigyelők ezt mégsem zárják ki.
A potenciális indulók között számon tartják még Scott Brown első mandátumos massachusettsi szenátort (aki Edward Kennedy szenátor halála után szerezte meg a széket), a Tea Partyra kacsintgató Jim DeMint dél-karolinai szenátort, Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátort, George Patakit, New York állam magyar származású volt kormányzóját, Paul Ryan wisconsini, Mike Pence indianai és Ron Paul texasi képviselőt (utóbbi megpróbálta már elnyerni pártjának jelölését), Rudy Giulianit, New York volt polgármesterét, Bobby Jindal louisianai és Jebb Bush floridai kormányzót (az előző elnök, George W. Bush öccsét), Donald Trump ingatlan-befektetőt és Herman Cain georgiai fekete üzletembert, aki korábban egy pizzaétterem-láncot igazgatott.
Charles Elson "Buddy" Roemer volt louisinai kormányzó a múlt héten bejelentette, hogy már létre is hozta elnöki "próbabizottságát". Ő volt az első fecske; 2008-ban ilyentájt az elnökjelölt-aspiránsok nagy része már színt vallott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.