Rasmussen: a NATO védelmet nyújt tagállamainak Oroszországgal szemben

Brüsszel |

<p>A NATO főtitkára igyekezett eloszlatni azokat a kelet-európai félelmeket, hogy az észak-atlanti szövetség nem védelmezi meg őket az egyre harciasabbá váló Oroszországgal szemben.</p>

Anders Fogh Rasmussen egy varsói NATO-konferencián mindazonáltal kifejtette azt is, hogy a NATO nem tekinti ellenségének és nem veszélyezteti Oroszországot, és nem gondolja, hogy Oroszország veszélyt jelent rá. A főtitkár szerint a NATO-orosz együttműködés javításával lehetne a leghatásosabban megnyugtatni a szövetség aggódó országait.

Rasmussen úgy vélte: a közelmúltban megfogalmazott új orosz katonai doktrína idejétmúlt, nem tükrözi a realitásokat. Moszkva a rá leselkedő fő veszélyt továbbra is NATO-ban látja, vagyis abban, hogy a szövetség kelet irányba igyekszik terjeszkedni. Rasmussen azonban leszögezte: a szövetségnek nem áll szándékában Oroszország meghódítása. Ugyanakkor utalt arra, hogy a NATO két volt szovjet köztársaság, Grúzia és Ukrajna esetében folytatja a nyitott ajtó politikáját, azaz ezek az államok csatlakozhatnak a szövetséghez. Ezt Moszkva élesen ellenzi.

Rasmussen a varsói értekezleten szorgalmazta azoknak az elképzeléseknek a megvalósítását, amelyek egy hatékony rakétaelhárító védelmi rendszer kiépítését irányozzák elő Európában egy esetleges nukleáris támadás kivédésére. Ezeket a terveket Moszkva ugyancsak veszélyesnek tartja biztonságára nézve.

Rasmussen kifejtette, hogy a NATO alapvetően védelmi jellegű szervezet, és ennek megfelelően a tagállamoknak együtt kell megteremteniük a biztonságuk megóvásához szükséges elrettentő erőt.

A főtitkár rámutatott arra is, hogy bár számos kérdésben nézeteltérések vannak a NATO és Oroszország között, sok területen közös az érdekük. Rasmussen ide sorolta az afganisztáni helyzet rendezését, a terrorizmus elleni harcot és a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozását.

A konferenciának otthont adó Lengyelország külügyminisztere, Radoslaw Sikorski osztotta a NATO-főtitkár véleményét, hangoztatva, hogy Közép-Európa partnerségi viszonyát Oroszországgal pragmatikusan, a mindkét fél részéről jelentkező jogos biztonsági aggodalmak tiszteletben tartásával kell fejleszteni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?