<p>Vlagyimir Putyin orosz kormányfő hétfőn Japánba látogat, s az ez alkalomból japán újságíróknak adott interjúban vasárnap kijelentette: reméli, hogy a vitás területi kérdésekről megkezdett konstruktív párbeszéd az utóbbi 2-3 évhez hasonló módon folytatódik, a konfrontáció ugyanis zsákutcába visz.</p>
Putyin Japánba látogat - a vitás területekről is szó lesz
A kormányfő elmondta, hogy a tervek szerint több kétoldalú államközi megállapodást ír majd alá japán partnereivel, egyebek között az atomenergia békés hasznosításáról. A nukleáris fűtőanyag japán piacán ezáltal az orosz részesedés a jelenlegi 15-ről 25 százalékra növekszik.
Külpolitikai témájú kérdésekre válaszolva Putyin elmondta: Moszkva összeköti az amerikai rakétapajzs telepítési terveivel és a hadászati támadó fegyverekkel kapcsolatos kérdéseket.
Az utóbbiak korlátozásáról szóló szerződés idén év végén lejár.
"Az amerikai kormányzat még nem döntött a rakétapajzs, vagy legalábbis annak tervezett európai telepítése kérdésében. Teljesen nyilvánvaló azonban, hogy a hadászati erők támadó és védelmi részei szoros összefüggésben állnak. Ezért is született annak idején a rakétavédelemről szóló szerződés, s amikor az Egyesült Államok egyoldalúan felmondta azt, ez oda vezetett, hogy megjelent a hadászati erők támadó és védelmi rendszerei közötti aránytalanság veszélye. Az a fél, amely biztonságos védőernyővel bír, olyan illúzióba ringathatja magát, hogy mindent megtehet, s ez veszélyes mértékben megnöveli egy globális konfrontáció veszélyét" - fogalmazott.
Kijelentette: a NATO grúziai hadgyakorlatának célja a Tbilisziben fennálló rezsim támogatása. Ez nem segíti elő a Moszkva és Washington közötti kapcsolatok javulását, noha Moszkva szeretne ezeknek új, pozitív impulzust adni. "A kapcsolatok fejlesztésében a legjobbakban reménykedünk, de a realitásokból indulunk ki" - mondta.
Kérdésre leszögezte: Moszkva kész számos módon elősegíteni az afganisztáni béke helyreállítását, de teljességgel kizárt, hogy csapatokat küldjön oda. Hozzátette azonban, hogy a nemzetközi erők egyelőre nem túl hatékonyan tevékenykednek Afganisztánban.
Putyin óva intett attól, hogy az észak-koreai problémával kapcsolatban eluralkodjanak az érzelmek, mivel - mint mondta - ez csak a helyzet további destabilizálódásához, esetleg új fegyverkezési hajsza kezdetéhez vezethet.
Putyin szinte minden külpolitikai kérdésre adott válaszában idézte Dmitrij Medvegyev elnököt, minthogy Oroszországban a külpolitika meghatározása az államfő jogköre. A személyével kapcsolatos találgatásokkal kapcsolatban - miszerint vissza szándékozik térni az elnöki tisztségbe - kérdésre válaszolva kijelentette: 2012-ben, a következő oroszországi elnökválasztás előtt az elnök és ő az akkori aktuális helyzet függvényében eldöntik majd, mi a teendő. Ajánlotta azonban az újságíróknak, hogy az elnök elképzeléseiről inkább Medvegyevet kérdezzék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.