Prága. Vezető cseh politikusok hihetetlennek és elfogadhatatlannak minősítették Wolfgang Schüssel osztrák kancellár szombati javaslatát, hogy Prága önszántából kárpótolja a kitelepített szudétanémeteket.
Prága elveti a Schüssel-javaslatot
Prága. Vezető cseh politikusok hihetetlennek és elfogadhatatlannak minősítették Wolfgang Schüssel osztrák kancellár szombati javaslatát, hogy Prága önszántából kárpótolja a kitelepített szudétanémeteket. Jan Kavan külügyminiszter hangsúlyozta: „Már sokszor kijelentettük, hogy a Beneš-dekrétumok, bár már régen kihunytak, de jogrendünk részét képezik. A javaslat elfogadhatatlan. Az egyik jogi probléma megoldásával ugyanis más jogi problémát teremtenénk, ezért nincs értelme a kérdést megbolygatni.“ Libor Rouček kormányszóvivő utalt rá: Ausztria és Csehszlovákia 1974-ben szerződést írt alá, amelyben Bécs kötelezte magát, hogy a jövőben már nem lép fel semmiféle vagyoni követelésekkel. Szerinte ez a megállapodás már rendezte a szudétanémetek kárpótlásának a kérdését is, ezért Schüssel felvetése alaptalan. „Minden kormányfőnek tiszteletben kellene tartania azt, amit elődje aláírt“ – tette hozzá. Michael Žantovský a szenátus külügyi bizottságának elnöke szerint „a régióban jelenleg uralkodó hangulat nem igen alkalmas“ a hasonló vitás kérdések megtárgyalására. „Jónak tartanám, ha a közép-európai államok vezető politikusai már nem adnának tanácsot partnereiknek, hogy mit is kellene, vagy nem kellene csinálniuk. Szerintem ez a csehekre, osztrákokra, magyarokra és a németekre is egyaránt érvényes“ – mondta. Lubomír Zaorálek, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke úgy véli, a cseh-osztrák kapcsolatokban nincs helye az ilyen vitáknak. „A kárpótlásról egyszerűen nem fogunk velük vitát folytatni“ – tette hozzá. A tegnapi napilapok közül Schüssel javaslatát csak a Lidové Noviny kommentálta: Schüssel ezzel a javaslatával túllépte azt a határt, amelyet eddig az EU és az egyes országok kormányai is tabunak tartottak, azt, hogy a cseh parlament tegyen egyértelmű nyilatkozatot a Beneš-dekrétumok érvénytelenségéről, de ennek konkrét jogi következményeit, amelyek vagyoni jogvitákhoz vezethetnének, semmiképpen ne bolygassuk. Bár Schüssel nyilatkozata nyilvánvalóan belpolitikai indíttatású, nem vitás, hogy hálás közönségre talál Csehországban is. Elsősorban azok között, akik eddig is azt állították, hogy a németeket és az osztrákokat csak a vagyon érdekli. A. Schüssel javaslata elleni harc ugyanis így elsőbbséget kap az előtt a kérdés előtt, hogy vajon milyen oknál fogva tart ki Prága ezek mellett a nagyon is vitatható dekrétumok mellett úgy, mintha ezek lennének a cseh állam alapító okiratai. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.