<p>Társadalmi vitát kezdeményeznek a cseh politikusok arról, hogy a jövőben a női neveknél ne legyen kötelező az eddig szinte elhagyhatatlan -ová végződés.</p>
Polgári demokrata cseh politikusok a női nevek kötelező -ová végződése ellen
A cseh, illetve néhány más szláv nyelvben ezzel különböztetik meg a nőket a férfiaktól. Václav Klaus államfő felesége például mindig Lívia Klausová, nem pedig Klaus.
Az anyakönyvekről szóló törvény szerint a női neveket a hatályos cseh nyelvtan szabályai szerint kell kialakítani, írni. Az -ová nélküli "férfias" változat csak akkor engedélyezett, ha idegen állampolgárságú vagy a csehtől eltérő nemzetiségű nőkről van szó. Ugyancsak -ová nélkül használhatják a vezetéknevüket azok a cseh nők, akik idegen állampolgárhoz mentek férjhez, illetve tartósan idegenben kívánnak letelepedni. A cseh állampolgárságú de magyar nemzetiségű nők például -ová nélkül szabadon használhatják vezetéknevüket.
A témát a közbeszédbe most Přemysl Sobotka, a szenátus alelnöke és a Polgári Demokratikus Párt (ODS) államfőjelöltje hozta újra vissza, amikor élesen bírálta a közszolgálati cseh televíziót, hogy a londoni olimpia alatta következetesen -ová végződéssel használta az idegen sportolók neveit. Risztov Éva magyar olimpia bajnok úszót a cseh kommentátorok mindig Risztovovának nevezték.
Sobotka kijelentette: a tévéközvetítések figyelése közben jött rá, hogy mennyire zavaró az idegen női nevek -ovás változatának használata. "Csehországban sokszor megtörténik, hogyha kijelentik egy verseny női győztesét, az észre sem veszi, hogy róla beszélnek" - jelentette ki Sobotka, aki választási kampánytémává kívánja tenni ezt a problémát.
Egyébként nem Sobotka az egyetlen cseh politikus, aki foglalkozni kívánna ezzel a problémával. Szenátusi kollégája Richard Svoboda (ODS) olyan módosítást tervez az anyakönyvekről szóló törvényben, amely a nőkre bízná az -ová végződés használatát.
"Nem a cseh nyelvtani szabályokat kívánom átírni. A hatályos anyakönyvi törvény meghatározza, milyen esetekben használhatják a nők a nevüket - ová végződés nélkül. Én azt javaslom, hogy a jövőben ezt teljes egészében bízzuk a nőkre" - magyarázta álláspontját a Právo című lapban Svoboda. Hozzátette: a név mindenkinek magánügye, s nem szabadna, hogy erről hivatalnokok döntsenek.
Karolína Peake, a cseh kormány alelnöke, a LIDEM párt elnöke - akinek a férje idegen állampolgár, s ezért -ová végződés nélkül használhatja vezetéknevét - kijelentette, hogy a javaslattal nincs problémája.
"Támogatom a választás lehetőségének kiszélesítését" - nyilatkozta Peake. Kifejtette: külföldön olykor problémát okoz, hogy a férj és a feleség neve eltér egymástól.
"Miután férjhez mentem egy ideig én is -ová végződéssel (Peaková) használtam a nevem, mert a nélkül nagyon szokatlan volt. Ma a Peake változatot használom, de mindig hozzáteszem a keresztnevem is, hogy azonnal világos legyen, hogy nőről van szó" - mondta a politikus.
A cseh nyelvészek többsége a témáról folytatott vitában, amely már a múltban is néhányszor felmerült, a hagyományos -ová végződés megtartása mellett van, s azt támogatja. Legfőbb érvük: az -ová végződés szervesen illeszkedik a cseh nyelv szerkezetébe, hagyomány, s használatával minden esetben egyértelműen megkülönböztethető a női név a férfi névtől.
Kokes János, Prága
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.