Oroszország és Kína atomenergetikai együttműködési megállapodásokat írt alá

Hszi Csin-ping, Vlagyimir Putyin
Peking |

Oroszország és Kína egy sor stratégiai megállapodást kötött pénteken, amelyek az elkövetkező évtizedekre vonatkozóan meghatározzák a két ország együttműködését az atomenergetika terén. Az erről szóló dokumentumokat Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök pekingi találkozója keretében írták alá.

 

A Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern MTI-hez pénteken eljuttatott közleménye szerint a megállapodáscsomagot az orosz és a kínai kormányfő a 2016. november 7-i, az atomenergia békés célú felhasználásával kapcsolatos stratégiai együttműködési nyilatkozatával összhangban dolgozták ki.

A közlemény szerint a megállapodáscsomag a legjelentősebb az orosz-kínai atomenergetikai együttműködés történetében. Egyediségét az adja, hogy több csúcstechnológiai projektről van szó, amelyek egyedülállóak a világ nukleáris iparában.

Az együttműködési program részeként a Tianwani Atomerőmű területén új blokkokat, a 7. és 8. számú blokkokat közösen építik a felek. Az adott projekt kapcsán kormányközi jegyzőkönyvet és keretszerződést írtak alá VVER-1200-as, 3+generációs reaktorok építésére vonatkozóan.

Megállapodás született az orosz technológiájú atomerőművek kínai sorozatgyártásáról is. Kormányközi jegyzőkönyvet és keretszerződést írtak alá két orosz technológiájú VVER-1200-as reaktorokblokk létesítéséről a Hszidapu Atomerőmű területén. Ezek a megállapodások lehetővé teszik további új blokkok létesítését.

 

A Tianwani Atomerőmű 7-es blokkjának üzembe helyezésére 2026-ban, a 8-as blokkra pedig 2027-ben kerül sor. A Hszidapu Atomerőmű 3. és 4. számú blokkjainak üzembe helyezését 2028-ra tervezik.

A közlemény szerint együttműködnek a felek a kínai CFR600-as demonstrációs gyorsneutronos reaktor megépítésében, amiről kormányközi megállapodást és keretszerződést írtak alá. Az orosz fél, amely gyakorlati tapasztalattal rendelkezik a gyorsneutronos reaktorok fejlesztésében és működtetésében, részt vesz a demonstrációs reaktor konkrét részegységeinek beszállításában, szolgáltatások nyújtásában, illetve a fűtőanyag-ellátásban. A CFR600 projektet kínai szakemberek fejlesztik.  

Pénteken megállapodás született arról is, hogy az orosz fél a kínai radioizotópos termoelektromos generátorokhoz izotópos hőfejlesztő blokkokat szállít, amelyeket a kínai űrprogram Hold-programjához használnak.  

A Tainwani Atomerőmű Oroszország és Kína legnagyobb közös atomenergetikai projektje. A főszerződést a VVER-1000 reaktorokkal  készülő 1. és 2. blokkokról 1997-ben írták alá, és az első blokkot már 2007-ben átadták a megrendelőnek. 2010-ben írták alá a szerződést, a Tianwan-II-es kiépítés 3. és 4. blokkjának megvalósítására. Blokkról blokkra nő az együttműködés hatékonysága, a 3. és a 4. blokkok már határidő előtt készültek el, a 3. blokk indítására 2017. december 30-án került sor, 60 hónappal az építkezés kezdetét követően. Jelenleg a 4-es blokkot készítik fel a fűtőanyag feltöltéséhez - május elején sikeresen befejeződött a blokk fizikai indítását megelőző melegjáratás. A 4. blokk indítását 2018 végére tervezik. A 4. blokk üzembe állításával Kína több mint 4300 MW beépített atomerőművi teljesítménnyel fog rendelkezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?