<p>Kijev/Kercs/Ankara. Az orosz egységek gyakorlatilag teljesen birtokukba vették a Krím félszigetet, a helyi ukrán erők demoralizálódtak, orosz ultimátumot kaptak a krími ukrán erők.</p>
Orosz ultimátum a krími ukrán erőknek
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
Oroszország ultimátumot intézett a krími ukrán haderőnek, megadásra szólította fel. Az ultimátumot, Alekszandr Vitko, a fekete-tengeri orosz hadiflotta parancsnoka adta. „Ha holnap reggel 4 óráig nem adják meg magukat, akkor az ukrán fegyveres erők összes egysége és része ellen valódi roham indul” – olvasható Vitko ultimátumában. Oroszbarát katonák vették át az irányítást a szűk Kercsi-szoros krími oldalán lévő kompkikötő fölött. Az Ukrajnához tartozó félszigetet a dél-oroszországi Krasznodari területtől elválasztó szoros a kercsi kompátkelőnél alig néhány kilométer széles. A kercsi kompkikötőt tegnap reggel óta irányító katonák oroszul beszéltek. A Kercsi-szoroson átvezető, Oroszországot a Krímmel összekötő híd építését rendelte el Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő. Közben orosz páncélozott járművek határ menti csapaterősítéséről számoltak be ukrán határőrök a Krím félsziget keleti csücskéből. Tegnap újabb orosz hajók érkeztek a Krím déli csücskén lévő Szevasztopol kikötőjébe, további hajók pedig cirkálnak az orosz fekete-tengeri flotta támaszpontjaként szolgáló Szevasztopol előtt. Az orosz erők közben egyes krími körzetekben blokkolják a mobil távközlési szolgáltatásokat. A kialakult helyzettől függetlenül Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök tegnap kijelentette, országa soha nem fog lemondani a Krím félszigetről.
Afgán veteránok bevetésben
Orosz katonák szinte teljes ellenőrzésük alá vontak egy ukrán katonai laktanyát a szevasztopoli Belbek nemzetközi repülőtér közelében. Több mint 1500 afganisztáni háborút megjárt orosz veterán utazott a Krím félszigetre – jelentette be az egykori katonák szövetségének vezetője. Franc Klincevics azt mondta, hogy a szervezet tagjaiból álló népes küldöttséget az ukrajnai „internacionalista harcosok” hívták meg a Krími Autonóm Köztársaság területére.
Szergej Akszjonov, a krími parlament által megválasztott helyi oroszbarát kormányfő szerint a félszigeten csak az történt, amire a kijevi Majdanon az ukrán politikusok a népet felszólították, vagyis a nép a saját kezébe vette a hatalmat. Akszjonov hangsúlyozta, ami érvényes a fővárosra, Kijevre, annak érvényesnek kell lennie a Krími Autonóm Köztársaságra is.
Dezertálnak az ukránok
Az ukrán flotta újonnan kinevezett parancsnoka bejelentette, felesküdött az oroszbarát krími hatóságokra, Kijevben ugyanakkor hazaárulásért vádat készülnek emelni ellene. Gyenyisz Berezovszkij ellentengernagy ezt a fekete-tengeri orosz flotta szevasztopoli főparancsnokságán jelentette be. Ezzel párhuzamosan Krím kormányfője aláírta a parancsot arról, hogy Berezovszkijt a Krími Autonóm Köztársaság haditengerészeti erőinek főparancsnoki posztjára helyezi. A nyugati hírügynökségek ezt a fejleményt úgy értékelték, az ellentengernagy „átállt az oroszbarát erők” oldalára. Már több mint 3000 ukrán katona esküdött hűséget a Krímben élők szolgálatára az elmúlt napokban – közölte tegnap a félsziget kormánya. A Krímben állomásozó ukrán belügyi erők több mint 1500 katonája, valamint a határőrség 1700 munkatársa tett esküt. Az orosz katonák lelki és fizikai nyomást gyakorolnak az ukrán határőrökre, hogy kikényszerítsék átállásukat a Krími Autonóm Köztársaság orosz vezetése mellé – közölte az ukrán határőrszolgálat. Az orosz kommandósok specialistái igyekeznek pszichológiai nyomást gyakorolni az ukrán katonákra, és ultimátum formájában követelik, hogy vessék alá magukat az új krími vezetés utasításainak. Aktív verbuválási kísérletek folynak, közben az orosz katonák igyekeznek minél több bizalmas információt megtudni az ukrán katonai egységek irányítási struktúrájáról.
A törökök féltik a tatárokat
Aggodalommal tölti el Törökországot a Krím félszigeten élő török etnikumú tatár kisebbség sorsa, ezért Ankara „feszült figyelemmel” követi az ukrajnai fejleményeket. Nem maradhatunk egyszerű szemlélői a krími eseményeknek – közölte tegnap egy török kormányzati forrás. A hét végén Törökországban élő tatárok tüntettek Ankarában és Isztambulban, elítélve az oroszok beavatkozását. „Nem Oroszországra, a Krím maradjon ukrán” – skandálták a tiltakozók Oroszország ankarai követsége előtt. „Törökország minden tőle telhetőt megtesz, hogy biztosítsa a Krími félsziget stabilitását egy egységes Ukrajnán belül” – jelentette ki Ahmet Davutoglu török külügyminiszter. A Krím félsziget lakosságának 12%-a tatár, akik török etnikumúak és szunnita vallásúak.
Aggodalmaskodik a Nyugat
A hét vezető ipari hatalom (G7) vezetője elítélte Oroszország ukrajnai beavatkozását, és tudatta, felfüggeszti a G8 országcsoport Szocsiban rendezendő csúcsértekezletére való előkészületeket. Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság, az USA vezetői, ill. az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke elítélte, hogy Oroszország megsértette Ukrajna szuverenitását és területi épségét, megszegve az ENSZ-alapokmányból eredő kötelezettségeit és a fekete-tengeri flotta támaszpontjának elhelyezéséről szóló megállapodást. Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit kormányfő egyetért abban, hogy Oroszországnak „jelentős árat” kell fizetnie, ha nem változtat Ukrajnával kapcsolatos irányvonalán. Rendkívüli EU-csúcsot tartanak Ukrajna ügyében – közölte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes szerint Moszkva „semmilyen módon” nem kérdőjelezi meg Ukrajna szuverenitását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.