<p>Nem lesz vasfüggöny Oroszország és a Nyugat között - ezt a következtetést vonta le a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz napilap az orosz államfő csütörtöki élő televíziós fórumán elhangzottakból.</p>
Orosz lapok szerint nem lesz vasfüggöny Oroszország és a Nyugat között
Az orosz államfő hangsúlyozta, hogy Moszkva jó kapcsolatokra törekszik minden partnerével Nyugaton és Keleten egyaránt. Hozzátette: "egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy valaki mindig arra spekuláljon, hogy ezekért a jó kapcsolatokért engedményeket kell tennünk, feláldozva érdekeinket, folyamatosan hátrálni és hátrálni azért, mert megengedik nekünk, hogy leüljünk melléjük."
A Kreml jelenlegi legfőbb üzenete, hogy "oroszok vagyunk, ez a mi orosz világunk, a Krím a miénk, ez igazságos, és meg fogjuk védeni" - állapította meg a Nyezaviszimaja Gazeta az orosz államfő kinyilatkoztatásaival kapcsolatban. A lap szerint Putyin csütörtökön nem a nemzetközi közösséggel, hanem saját országával beszélgetett.
Az újság szerint az orosz lakosság és a Nyugat elsősorban azt akarta hallani Putyintól, hogy a hatalom milyen lépéseket tervez Ukrajnával kapcsolatban. Az államfő többször is kitért annak a magyarázatára, hogy miért nem avatkozik be az ukrán válságba. Tett néhány megnyugtató, majdnem "békeszerető" kijelentést is. Az orosz lap ezek közül kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin a május 25-re kitűzött ukrajnai elnökválasztáson induló Petro Porosenkót és a szintén elnöki posztra törekvő Julija Timosenko volt ukrán kormányfőt is megszólította. Közölte, hogy nem táplál különösebb ellenséges érzelmet egyikük iránt sem, "ők ugyanis partnerek és nem ellenségek". Hangoztatta, hogy a volt ukrán kormányfővel "meglehetősen jó üzleti kapcsolatai voltak" korábban.
"Timosenko asszonyt személyesen jól ismerem, és bár ő ott (Ukrajnában) arra szólít fel, hogy +atomfegyverrel lőjék le az oroszokat+, azt gondolom, hogy ez valamiféle idegösszeroppanás miatt történhetett" - mondta Putyin. Emlékeztetett a 2009-ben Moszkvában megszületett orosz-ukrán gázár-megállapodásra, amely miatt Timosenkót Janukovicsék 2011-ben börtönbe vetették, ahonnan a politikus februárban szabadult ki a Janukovicsot elkergető ukrán parlament döntése révén.
Az orosz államfő Petro Porosenkóról, Viktor Juscsenko volt ukrán államfő egykori harcostársával kapcsolatosan megjegyezte, hogy a milliárdos üzleti vállalkozásának jelentős része Oroszországban található.
Vlagyimir Putyin leszűkítette az említett politikusok "mozgásterét" azzal, ahogyan Petro Porosenkóról és Julija Timosenkóról beszélt - vélte Jevgenyij Mincsenko orosz politikai elemző a Vedomosztyi című napilapnak nyilatkozva. Szerinte Timosenko megpróbálta "lemosni magáról a +Kreml ügynöke+" bélyeget, de Putyin most újra magához láncolta őt. Porosenkót pedig az orosz elnök a "nép atyjából" csokoládégyárossá fokozta le. Az orosz elnök mindeközben fontos jelzést küldött Moszkva nyugati és keleti partnereinek is, hogy Oroszország kész a párbeszédre, de nem ismeri el az ukrán elnökválasztás törvényességét.
www.ng.ru/politics/2014-04-18/1_putin.html
http://www.vedomosti.ru/newspaper/article/664311/pryamaya-krymskaya
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.