Orbán és Putyin megállapodott a gázszállításról

Budapest |

<p>Egyetértés született Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök között az idén lejáró hosszú távú orosz-magyar gázszállítási szerződés megoldásáról az orosz államfő egynapos budapesti munkalátogatásán. Az orosz elnök kedd délután érkezett Magyarországra: az Országházban egyeztetett a miniszterelnökkel, este a Sándor-palotában fogadta Áder János köztársasági elnök. A két kormány képviselői öt megállapodást írtak alá. Vlagyimir Putyin a Hősök terén és a Fiumei úti sírkertben is koszorúzott.</p>

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin majdnem kétórás négyszemközti megbeszélést folytatott délután az Országházban. A megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón a magyar kormányfő a csaknem húszéves gázszállítási szerződéssel kapcsolatban jelezte, annak értelmében az igénybe nem vett gázmennyiségért is fizetni kell. Hozzátette, hogy sikerült megállapodni abban, hogy ezen - 1996-ból "megörökölt" - szerződés keretein belül lehetőség van arra, hogy az eddig fel nem használt gázt Magyarország a következő években felhasználhassa, és mindig az igénybevételkor fizethessen.

A miniszterelnök úgy fogalmazott: biztonságba helyezték a magyar családok energiaellátását, és garantálták a magyar ipar működését is. E megállapodás nélkül, a biztosan és kiszámíthatóan érkező orosz gáz nélkül nem lehetne fenntartani a rezsicsökkentést - tette hozzá.

A kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy minél előbb és ésszerűen kell rendezni az Európai Unió és Oroszország közötti viszonyt. A térség biztonságát nem lehet Oroszország ellenében megteremteni - jelentette ki, hozzátéve, hogy a rendezés alapja a béke és az eurázsiai gazdasági együttműködés lehet.

Vlagyimir Putyin arról beszélt, hogy Oroszország megbízható partnere Európának és Magyarországnak a gáz- és olajszállításban. Az orosz államfő kiemelte: minden kérdést megoldottak, amelyet a magyar fél felvetett. A Gazprom készen áll arra, hogy a fel nem használt gázmennyiséget átütemezze az elkövetkező időszakra, és Magyarországnak nem kell kifizetnie a fel nem használt gázmennyiséget - közölte. 

Hangsúlyozta: Oroszország az elmúlt években az egyik legfontosabb külgazdasági partnere volt Magyarországnak, és tenniük kell azért, hogy a kereskedelmi forgalom a csökkenés után ismét növekedésnek induljon. A nehézségek áthidalása tekintetében kiemelte a kis- és közepes vállalkozásokban rejlő lehetőségeket, valamint a nagy projekteket. A tavaly kötött egyezmény a paksi bővítésről és az annak megvalósításához nyújtott kedvezményes orosz hitel nagyon kedvező üzlet Magyarországnak - jelentette ki az orosz elnök. 

A sajtótájékoztató előtt egyezményt írtak alá magyar atomenergia-ipari szakemberek oroszországi képzéséről, valamint megállapodást magyar főkonzulátus nyitásáról az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tatárföld székhelyén, Kazanyban. Orosz-magyar regionális, egészségügyi és felsőoktatási együttműködésről is írtak alá egyezményeket.

Az ukrán válsággal kapcsolatban az orosz államfő kijelentette: arra számít, hogy sikerül érvényt szerezni a válság rendezését szolgáló minszki megállapodásoknak, és fontosnak tartja, hogy mind a kijevi vezetés, mind pedig a szakadárok beleegyeztek a mélyreható alkotmányos reform végrehajtásába.

A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy "mi a béke pártján állunk, és nagy reményeket fűzünk a tűzszünethez". "Ráadásul nekünk, magyaroknak van még 200 ezer érvünk amellett, hogy Ukrajnában béke legyen" - fogalmazott, utalva a kárpátaljai magyarságra.

Az orosz elnök programja koszorúzással kezdődött Budapesten. Vlagyimir Putyin először a Hősök terén helyezett el virágokat a hősök emlékkövén, majd hadisírokat koszorúzott a budapesti Fiumei úti Nemzeti Sírkertben található szovjet parcellákban. A második világháborúban, valamint az 1956-os forradalom idején meghalt szovjet katonáknak emléket állító parcellákat egy orosz alapítvány újította fel. 

Budapesti programja végén Áder János köztársasági elnök fogadta Vlagyimir Putyint a Sándor-palotában. Több civil szervezet szolidaritási demonstrációt tartott a budapesti orosz nagykövetség előtt délután. A szónokok a majdnem száz résztvevő előtt Vlagyimir Putyin elnök és az orosz kormány tevékenysége iránti elismerésüket és tiszteletüket fejezték ki, és a népek közötti békére hívtak fel. A szervezők a demonstráció végén "szolidaritási nyilatkozatot" adtak át a nagykövetség munkatársainak.

A rendőrség délután előállította a Femen nőjogi szervezet egy aktivistáját, aki az orosz elnök látogatása ellen tüntetett félmeztelenül az Országház közelében délután.

Az orosz elnök és delegációjának budapesti látogatása miatt szigorú biztonsági intézkedések voltak a fővárosban. A Terrorelhárítási Központ (TEK) lezárta az Országház környéki utcákat és a rakpart egy szakaszát is. Délután a Hősök tere és a Fiumei úti sírkert környékét, este pedig a Sándor-palota környékét is lezárták. Hajdu János, a TEK főigazgatója az intézkedéseket azzal indokolta, hogy az orosz elnök nemzetközileg védett személy.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?