Obamáék elsumákolták a botrányt

<p>Washington. Elhalasztják a NATO új európai főparancsnokának kinevezését. John Allen tábornokról, a NATO vezette afganisztáni nemzetközi haderő (ISAF) főparancsnokáról van szó, aki belekeveredett a Petraeus-botrányba. Az amerikai közvélemény döbbenten figyeli a legfelsőbb hadvezetés gyanús ügyeit.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Egyre több kínos részletet tár fel a sajtó, a botrány beárnyékolja Barack Obama még el sem kezdődött második megbízatását. Az újjáválasztott Obamának sürgősen egy kikezdhetetlen vezetőt kell találnia a Cég, vagyis a CIA élére. És maga Obama is egyre gyanúsabb. Ha a múlt pénteken lemondott CIA-főnököt, David Petraeust érintő ügyben hónapok óta tart a nyomozás, miért nem tájékoztatták a közvéleményt. Az FBI február óta vizsgálódik, tudott róla a CIA, és nyár óta Eric Holder igazságügy-miniszter is. Senki sem tájékoztatta volna az elnököt?

A hivatalos verzió szerint Obamának csak a választás után, vagyis a múlt szerdán szóltak, s már pénteken el is fogadta Petraeus lemondását a CIA igazgatói posztjáról. Tehát három nappal az elnökválasztás után és egy héttel a bengázi támadással kapcsolatos kongresszusi meghallgatás előtt. Többen gyanítják, azért sumákolták el az ügyet, hogy ne ártson az elnökválasztáson Obamának.

A republikánusok odavágnak az Obama-adminisztrációnak. Ragaszkodnak ahhoz, hogy meghallgassák a vizsgálóbizottságban Petraeust arról, milyen szerepet játszott a CIA és nem kis méretű bengázi kirendeltsége a líbiai városban lévő amerikai konzulátus elleni támadás idején. Akkor négy amerikai diplomatát öltek meg, köztük Christopher Stevens nagykövetet.

Leon Panetta védelmi miniszter tegnap közölte, a Pentagon vizsgálatot indított John Allen tábornok, a NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) parancsnoka ellen, mert „helytelenül kommunikált” Jill Kelleyvel, a Petraeust érintő hűtlenségi botrány egyik főszereplőjével. Az FBI 20–30 ezer oldalnyi, Allen és Jill Kelley közti levelezésre bukkant, főként e-mailekre, amelyek 2010 és 2012 között íródtak. Egyelőre nem tudni, napvilágra kerülhettek-e titkos információk, és azt sem pontosították, mit kell érteni „helytelen kommunikáció” alatt. Petraeus azért mondott le, mert kiderült, házasságon kívüli kapcsolata volt életrajzírójával, a 20 évvel fiatalabb Paula Broadwellel. Két napra rá derült fény arra, hogy házasságon kívüli kapcsolata volt Jill Kelley-vel is, aki a tampai MacDill légi támaszponton önkéntes segítőként dolgozott. Broadwell, az első számú szerető féltékeny volt Kelley-re, a második számúra – állítólag ok nélkül – akinek fenyegető üzeneteket küldözgetett. Kelley ezért fordult az FBI-hoz, így pattant ki az ügy.

A hírek szerint a féltékeny Broadwell számítógépén az FBI titkos információkat is talált, de arról senki sem nyilatkozott, hogy ez milyen mértékű nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

Allen előtt az afganisztáni főparancsnoki posztot az iraki és afganisztáni háború hőse, David Petraeus négycsillagos tábornok töltötte be. Petraeus a CIA igazgatói posztját a jelenlegi védelmi minisztertől, Leon Panettától vette át. Panetta azt mondta, Allent egyelőre nem nevezik ki a NATO új európai főparancsnokává, amíg tart a vizsgálat, az ISAF parancsnoka marad. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?