<p>Németországban hanyagsággal vádolja több tartomány a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalt (BAMF), a bírálatok szerint a hatóság ellenőrzésein nagy számban csúsznak át menedékkérők által benyújtott hamis útlevelek.</p>
Németország: hanyagsággal vádolják a szövetségi menekültügyi hivatalt
A Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) regionális közszolgálati médiatársaság hét végi beszámolója szerint a mecklenburg-elő-pomerániai tartományi hatóságok hozzákezdtek 3300 menedékkérő útlevelének átvizsgálásához, és már 140 hamis szíriai úti okmányt szűrtek ki, holott a BAMF korábban valamennyit ellenőrizte.
A BAMF a 140 hamisnak bizonyult útlevél közül négy esetben külön szakvéleményt is rendelt, amelyek mind arra - a mecklenburg-elő-pomerániai hatóságok szerint téves - megállapításra jutottak, hogy a dokumentum eredeti. A tartományi szervek azt is kimutatták, hogy három hamis útlevél az Iszlám Állam terrorszervezet környezetéből származik.
Bajorországban egy szúrópróbán derült ki, hogy a BAMF-nál sok esetben nem veszik észre a hamisítványt, a Garmisch-Partenkirchenben elhelyezett menedékkérők körében végzett véletlenszerű ellenőrzésen 19 hamis papírt találtak.
Érthetetlen, hogy a BAMF-nál miért nem vizsgálják meg az elvárható alapossággal a papírokat - mondta az RBB-nek Joachim Herrmann bajor tartományi belügyminiszter, hozzátéve, hogy a szövetségi hatóságnál tapasztalható "súlyos mulasztások" a feszült közbiztonsági helyzet miatt is elfogadhatatlanok.
Brandenburgban a tartományi főügyészség kikérte a BAMF-tól annak 18 ezer embernek az adatait és iratait, akiket a menedékkérők beáramlásának leginkább ellenőrizetlen időszakában, tavaly szeptember 5. és 22. között szállítottak vonattal Magyarországról vagy Ausztriából Brandenburgba, anélkül, hogy a szövetségi rendőrség teljes körűen ellenőrizte volna őket, amikor beléptek az országba.
A BAMF az intézkedés aránytalanságára hivatkozva elutasította az illegális határátlépés gyanújával indított eljárás részeként benyújtott adatigénylést, ezért a főügyészség bírósághoz fordult.
"Tudni akarom, hogy pontosan ki tartózkodik a tartományban, és nem szeretném, hogy azt vágják a fejemhez, ha bármi is történik, hogy nem tettem meg mindent" - mondta Erardo Rautenberg főügyész.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.