Budapest. Az MSZP és az SZDSZ eredménytelennek, a Fidesz és az MDF részben sikeresnek értékelte azt az egyeztetést, amelyet Mádl Ferenc magyar köztársasági elnöknél folytattak tegnap.
Nem panasznap volt, csak megoldáskereséssel próbálkoztak
Budapest. Az MSZP és az SZDSZ eredménytelennek, a Fidesz és az MDF részben sikeresnek értékelte azt az egyeztetést, amelyet Mádl Ferenc magyar köztársasági elnöknél folytattak tegnap. A kétórás megbeszélés utáni nyilatkozatok szerint az egyeztetésen elsősorban az európai integrációs folyamatok, a határon túli magyarsághoz való viszony és a parlamenti demokrácia intézményeinek megerősítése került szóba, a választások tükrében.
Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke közölte: a határon túli magyarok iránti közös felelősségünket a kampány heve, lendülete nem kérdőjelezheti meg. „Nem fordulhat elő, hogy valamely vezető politikus a választási kampány hevében napi, egyéni nyereség érdekében azt az eszközt alkalmazza, hogy igyekszik szembefordítani a határon túli magyarokat az anyaországi munkavállalókkal” – hangsúlyozta. Tájékoztatása szerint Mádl Ferenc örömmel veszi az MDF kezdeményezését, hogy a pártok közösen fogadjanak el egy önkorlátozó, választási etikai, viselkedési szabályzatot.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke ígéretet tett arra, hogy politikusaik a nemzet egysége érdekében csakis pozitív módon, objektív tényekre alapozva, a nemzet összetartozását erősítő módon kampányolnak. „Ez nem panasznap volt, ez a megoldáskeresés lehetősége volt”– mondta. Jelezte, pártja etikai kódexet dolgozott ki, amely azt tartalmazza, hogy mi az, amit a nemzet egysége érdekében meg kell tennünk.
Kovács László, az MSZP és Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke közölte: nem optimisták a választási kampány hangnemét illetően. Kovács László a Mádl kezdeményezését helyénvalónak tartotta, de kifogásolta, hogy a megbeszélésen a kormányoldal elfogadhatónak tartotta a hazaárulózást, és csak annyi hangzott el, hogy nem a kijelentést, hanem annak okát kell vizsgálni.
Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök szintén eredménytelennek nevezte a megbeszélést, mert a Fidesz nem kért bocsánatot a hazaárulózásért az ellenzéktől. Emlékeztetett: ő kérte a köztársasági elnöktől, hogy próbáljon békét teremteni a parlamenti pártok között, mert az Országgyűlés legutóbbi ülésén történtek túlmentek minden határon.
Gyimóthy Géza, az FKGP főtitkára elítélte az egyházak elleni támadásokat, és közölte: úgy érzi, néhol félelemérzet uralkodik. Kifogásolta, hogy az etikai szabályzatban nincs benne a jogos önvédelem. „Ha jogtalanul, igazságtalanul vádolnak meg egy pártot, vagy a képviselőjelöltjeit, az nem védekezhet” – tette hozzá.
Csurka István, a MIÉP elnöke úgy látja: a megbeszélésen a pártok nem tudtak megegyezni, mert tovább folytatták az egymás közti vitát, amelyben kizárólag a MIÉP nem vett részt. Csurka szavai szerint a MIÉP volt az egyetlen, amely tanújelét adta annak, hogy botrány helyett békét és szolidaritást akar azzal, hogy felajánlotta: más időpontban tartják meg a Köztársaság téren az MSZP székháza elé szervezett vasárnapi tüntetésüket. A MIÉP elnöke ezt azzal indokolta, hogy nem szeretnék, ha rendőrkordonnal és lovasrendőrökkel kellene szétválasztani az egymás ellen tüntető csoportokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.