Múzeumi klinika az "információmérgezettek" gyógyítására

Bern |

<p>DSK-ügy, görög adósságválság, líbiai háború… Túl sok információ, amely beteggé tehet, tehát kezelni kell. Ez volt az alapötlete a berni Kommunikációs Múzeumban megnyílt kiállításnak, amely klinikát kínál az "információmérgezés" gyógyítására.</p>

A látogató egy félhomályban úszó terembe lép, amelyben 12 ezer könyv hever a polcokon. A kiállítás szerint, ha a Föld valamennyi lakója részt venne a világban közzétett adatok kezelésében, mindenkinek naponta mintegy 12 ezer könyvet kellene elolvasnia.

Jacqueline Strauss, a múzeum igazgatója a táplálkozáshoz hasonlítja napjaink információáradatát."Lehet sokat enni, lehet mindig ugyanazt enni (…), ettől megfájdulhat az ember gyomra, de ha egészségesen táplálkozik, az jó érzést vált ki" – mondta.

A berni egyetem szakértői szerint egy emberi lény egy nap alatt egy 350 oldalas könyvet tud elolvasni, ha koncentrál, és nem csinál semmi mást. Az interneten, emailben, telefonon, sajtóból, rádióból és televízióból a naponta a világra zúduló információözön azonban mintegy 7,355 gigabájtot, azaz több milliárd könyvet tesz ki. Az információáradat hatására egyes esetekben az emberek megbetegedhetnek, például "kiégnek" – mondta Strauss asszony, hozzátéve, hogy ha az emberek törődnek magukkal, a betegség elkerülhető.

A kiállításon megtekinthető Kommunikációs Klinika célja elsősorban a probléma tudatosítása. A bejáratnál lévő televízióból egy hölgy kérdezi a belépőket: "A reklámok összegyűlnek a levelesládájában, a kéretlen üzenetek elárasztják az email-fiókját, a kábelen 200 televíziós csatornát kínálnak. Stresszesnek, túlterheltnek, hullafáradtnak érzi magát?"

Ha igen a válasz, az "egészségfelmérő teremben" kérdőív segítségével megállapítják a Személyes Kommunikációs Indexet (IPC), és megadják a javasolt gyógymódot. Az IPC-vel a kézben a látogatókat különböző színű ajtókhoz irányítják: a sárga ajtós helyiségbe például azokat, akiket csak kissé zavar az információáradat, ők tanácsokat kapnak, hogyan szelektálják a leveleiket. Az igazi "betegeket" a piros ajtó fogadja, ahol "meditációs teremben" relaxálhatnak. A narancsszínű ajtó mögött faburkolatos, kavicsos padlójú szobában sétálhat a "páciens", patakcsobogást és madárdalt hallgatva. A séta végén pedig egy automatából a Comucaine nevű gyógyszerrel látják el, amelynek használati utasítása felsorolja a kiállításon kapható főbb tanácsokat. A valódi mérgezésben szenvedők a www.facebook.com/svanbenkom oldalon kaphatnak segítséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?