<p>Az iráni elnökválasztáson alulmaradt Mir Hoszein Muszavi ellenzéki jelölt legalább több tízezer híve gyűlt össze csütörtök délután Teherán belvárosában, hogy közösen gyászolják a hét eleji tömegtüntetéseken megölt társaikat.</p>
Muszavi-hívek tízezrei tüntetnek Teheránban
Szemtanúk szerint a Khomeini imám tér megtelt fekete gyászruhás, kezükben gyertyát tartó tüntetőkkel, a német hírügynökség pedig több százezresre becsülte a tömeget. A megmozduláson Muszavi is megjelent.
Muszavi előző nap szólította fel követőit arra, hogy mecsetekben vagy békés tüntetéseken fejezzék ki együttérzésüket az áldozatokkal és családtagjaikkal.
A múlt pénteki elnökválasztást a hivatalos adatok szerint Mahmúd Ahmadinezsád hivatalban lévő államfő nyerte meg. Muszavi választási csalásra hivatkozva az eredmény érvénytelenítését és új választások kiírását követelte. Hívei a választási eredmény szombati kihirdetése óta minden nap tüntetnek Teheránban. A hétfői tüntetésen az iráni teokratikus államrendszert pártoló milicisták hét tüntetőt lelőttek. Nem hivatalos források szerint ennél jóval többen haltak meg.
Az áldozatokra emlékezve a csütörtöki megmozdulás egyes részvevői "Hol vannak a testvéreink?" feliratot tartottak magasba, mások "Miért öltétek meg a testvéreinket?" transzparenssel demonstráltak. Egy felirat pedig az izraeli hadsereg múlt év végi, ez év eleji gázai övezeti offenzívájára utalva felvetette: "Mi megsirattuk Gázát, de értünk ki fog sírni?".
Az ellenzéki tüntetők nyíltan dacolnak Szajed Ali Hamenei ajatollahhal, az ország vallási és politikai vezetőjével, aki a tiltakozó megmozdulások kirobbantása után nemzeti egységre - az elnökválasztási eredmény mögötti egységes felsorakozásra - hívta fel az irániakat. A tüntetők egyelőre a hivatalos választási eredmény ellen, nem pedig a teokratikus államrendszer ellen emelték fel hangjukat; ez utóbbi megdöntésének esélyei halványnak tűnnek. A mostani megmozdulások a legnépesebb utcai tüntetések az Egyesült Államok által támogatatott Mohammad Reza Pahlavi sah hatalmát megdöntő 1979-es iszlám forradalom óta. A hétfői több százezres tüntetés azonban a forradalom alatti tömegmegmozdulásokra emlékeztetett, a sorozatos tiltakozások pedig megkérdőjelezik, hogy valóban Hameneié-e az utolsó szó minden fontos kérdésben.
A Borna iráni hírügynökség hétfőn bírált egyes vallási vezetőket, amiért a korábbi választásoktól eltérően ezúttal nem gratuláltak az elnökválasztás győztesének, vagyis Ahmadinezsádnak.
Az iráni hatóságok csütörtökön meggátolták, hogy az Ahmadinezsád bírálói közé tartozó Ali Akbar Hasemi Rafszandzsani volt elnök két gyermeke elhagyja az országot - jelentette a Farsz hírügynökség, de nem jelölte meg értesülése forrását. Rendszerpárti diákok Rafszandzsani fiának és lányának őrizetbe vételét követelték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.