<p>Érvénytelennek nyilvánította Ahmed Majtík üzletember vasárnapi, meglehetősen kaotikus kormányfővé választását Ezzedin al-Avámi, a líbiai parlament első helyettese vasárnap késő este, annak ellenére, hogy az új miniszterelnök már le is tette a hivatali esküt.</p>
Mégsem ismeri el a parlament Líbiában a miniszterelnök-választás eredményét
Majtíkot egy vitatott parlamenti szavazást követően iktatták be új hivatalába, miután a házelnök egy másik helyettese, Száleh al-Makzún a heves vitáktól kísért és ezért többször is félbeszakított ülést követően bejelentette, hogy ő a megválasztott miniszterelnök, 121 szavazattal. Más képviselők azonnal kétségbe vonták Majtík megválasztását. Szerintük a bejelentést megelőző szavazást már eredménytelennek nyilvánították és az ülést berekesztették, Majtík megválasztása így nem tekinthető hivatalosnak. A jelölt az első bejelentés szerint csak 113 szavazatot gyűjtött össze a minimálisan szükséges 120-ból.
Száleh al-Makzún felkérte a megválasztott kormányfőt, hogy két héten belül alakítsa meg kormányát. Majtík ezt követően a tévékamerák előtt le is tette a hivatali esküt. A parlamenti elnök első helyettese, Ezzedin al-Avámi azonban ezt követően - a kormány honlapján is közzétett levélben - azt közölte, hogy a választás mégis érvénytelen, mert Majtík nem szerezte meg a szükséges szavazatmennyiséget. A levél szerint a két hete lemondott ideiglenes miniszterelnök, Abdalláh asz-Száni marad hivatalban, amíg szabályosan sikerül megválasztani utódját.
Más illetékesek egyelőre nem kommentálták a levélben szereplő bejelentést. A parlament kedd óta próbálja megválasztani Abdalláh asz-Száni utódát. Kedden félbe kellett szakítani a szavazást, miután az egyik, eredménytelenül szereplő jelölt fegyveresei megrohanták a parlamentet és lövöldözni kezdtek az épületben. Az olajban gazdag észak-afrikai országban politikai káosz uralkodik Moammer Kadhafi elnök hatalmának 2011-es megdöntése óta. A kormány képtelen megfékezni azokat a milíciákat, amelyek 2011-ben segítettek megdönteni Kadhafi elnököt. A fegyveres csoportok azóta nem hajlandóak leszerelni, és egyes régiókat ellenőrzésük alatt tartanak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.