Március 15. - megemlékezések Magyarországon

<p>Országszerte megemlékezéseket tartottak kedden az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 163. évfordulóján; több nagyvárosban együtt ünnepeltek a pártok.</p>

A rendezvényeken a kormánypárti szónokok az ország akkori és a mostani állapota, valamint az akkori és a mostani kormány között vontak párhuzamot.

Több megyeszékhelyen és a nagyobb városokban koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak.

Hódmezővásárhelyen Lázár János polgármester arról beszélt, hogy minden forradalmat új törvénynek kell követnie, hogy az idő ne fordulhasson vissza, a múlt hibái ne ismétlődhessenek meg, a tegnap bűneit ne lehessen újból elkövetni. A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta: mint egykoron 1848-ban vagy 1956-ban, most is a 20-as, 30-as generációk kezében van az ország sorsa. A cél, hogy ez a generáció akarja megváltoztatni az országot, képes legyen a változásra, higgyen a jövőben, és képes legyen céljait megvalósítani.

Debrecenben Pósán László fideszes országgyűlési képviselő, a párt helyi elnöke párhuzamot vont az 1848-as Batthyány-kormány és a második Orbán-kormány megalakulásának körülményei között. Szerinte mint ahogy a Batthyány-kormány 1848-ban, úgy a mostani polgári kormány is üres államkasszát, magas államadósságot és pangó gazdaságot örökölt. Hozzátette: mint ahogy akkor, most sem új adók kivetése, hanem a közteherviselés szélesítése jelenthet megoldást.

Kecskeméten Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára mondott beszédet. Hangsúlyozta: "meg kell mérni magunkat március 15. mércéjén, mert Magyarország jóléte és szabadsága érdekében nem adhatjuk alább".

"Amikor a múlthoz megyünk, és a múlton mérjük magunkat, az nem a múltba fordulás, valamifajta hátratekintés, hiszen ez a mi múltunk, a mi életünk" - mondta az államtitkár mintegy háromezer ember előtt.

Győrött Borkai Zsolt (Fidesz-KDNP) polgármester szintén arról beszélt, hogy "ugyanazt a harcot vívjuk, amelyet 1848 hősei: Magyarország újjépítésén dolgozunk".

Kaposváron Szita Károly fideszes polgármester beszédében azt hangsúlyozta, hogy magyarnak lenni annyit jelent: szabadnak lenni. Az elmúlt másfél száz év alatt a világ kevés népe küzdött annyit a szabadságért, mint a magyar - mondta, hozzátéve: "forradalmak, szabadságharcok, híres és hétköznapi hősök ezrei, tízezrei mutatták meg a világnak, hogy mit tud ez a nép, mire képes, ha bezárni akarják".

Áder János, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője Veszprémben, a Dózsa téri 1848-as emlékműnél elmondott beszédében azt húzta alá, hogy a polgárosodás szóban sűríthető az 1848-as változások lényege, amivel a magyar nemzet új irányt szabott addigi történelmének.

Közös volt az ünnep Miskolcon, a pártok, a társadalmi szervezetek, az intézmények képviselői egy időben, egy helyen emlékeztek meg 1848-49 forradalmáról és szabadságharcáról, helyezték el koszorúikat Petőfi Sándor szobránál.

Kriza Ákos (Fidesz), Miskolc polgármestere azt mondta: 1848-ban a nemzet nehéz helyzetben volt, és most is "nehéz helyzetet élünk át; összefogással, felelős gondolkodással szintén jelentős fordulatot vihetünk végbe".

Szegeden szintén együtt emlékeztek az évfordulóra: a szegedi közgyűlésben képviselettel rendelkező pártok Kossuth Lajos Klauzál téri szobránál helyezték el koszorúikat. Botka László, a város MSZP-s polgármestere arról beszélt, hogy 2011 Magyarországán nehéz szembenézni azzal, sikerült-e megőrizni az 1848-as forradalom szellemiségét.

A Heves megyei Gyöngyöspatán Horváth Aladár azt mondta, a településen nem cigányterror van, hanem új nyilas terror. A Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője azon a megemlékezésen beszélt, amelyet kisebbségi jogvédők és rasszizmusellenes civilek rendeztek a nemzeti ünnep alkalmából a településen, ahol március eleje óta járőröznek - a helyi cigányság növekvő bűnözésére hivatkozva - a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai.

Farkas János, a helyi kisebbségi önkormányzat korábbi vezetője, illetve a jelenlegi elnök, ifj. Farkas János egyaránt a cigányság megfélemlítéséről beszélt. Előbbi hangsúlyozta: hibás az alaptétel, miszerint a cigánybűnözést akarják megállítani a faluban járőröző gárdisták, mert Gyöngyöspatán nincs cigánybűnözés. Az a néhány elkövető pedig, aki vétett a törvények ellen, bíróság elé került, és megkapja megérdemelt büntetését - mondta Farkas János.

A mintegy 150-200 fős tömeg rendőri kísérettel a cigánysorról a falu Kossuth-szobrához vonult, ahol elhangzott a Nemzeti dal. A menetet, illetve a szobornál történteket távolból figyelte a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület néhány tagja. Incidens nem történt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?